PKN Orlen z Souz Petrolium SA


PKN Orlen podpisał z firmą Souz Petrolium SA umowę na dostawy rurociągniem "Przyjaźń" do PKN 4,8 mln ton ropy naftowej rocznie. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r., a przewidywana wartość dostaw do końca 2012 r. to ok. 8 mld USD - poinformował PKN Orlen w piątek w komunikacie.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 8,40 mln baryłek, czyli o 2,14 proc., do 343,632 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczyna się w spokojnych nastrojach. Kurs EUR/PLN konsoliduje się w okolicach poziomu 4,0200, niewykluczona jest jednak kontynuacja wzrostów. Na początku miesiąca w notowaniach EUR/PLN doszło do przebicia linii średnioterminowego trendu spadkowego, jaki można było obserwować od przełomu października i listopada 2009 r. Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała w czwartek, że rozporządzenia określające zawartość tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych są już gotowe. "Jest to sygnał dla pacjentów, co będzie dla nich gwarantowane, czyli nieodpłatne" - powiedziała Kopacz na konferencji prasowej.Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w lipcu 2009 roku 348 144 sztuki i było o 9,9 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. WIG20 na zamknięciu sesji w poniedziałek wzrósł o 1,23 proc. i wyniósł 2238,51 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 118 spółek, 177 spadł, 53 nie zmienił się. Akcjami 4 firm nie handlowano. Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego przyjęła w czwartek projekt unijnego rozporządzenia, które ma gwarantować bezpieczeństwo dostaw gazu do UE. Posłowie uwzględnili ważne dla Polski postulaty solidarności energetycznej w reakcji UE na kryzys. Niemal jednogłośnie.

Na europejskich giełdach było dziś dość nerwowo. Powodem była pogarszająca się sytuacja po piątkowych spadkach na Wall Street oraz spore zniżki na parkiecie w Szanghaju.

21 grudnia odbędzie się aukcja 85 proc. udziałów Przedsiębiorstwa Robót Drogowych i Mostowych w Bielsku Podlaskim - poinformował we wtorek resort skarbu. Zgłoszenia do udziału w aukcji inwestorzy mogą składać w MSP do 15 grudnia. Bać-Pol odstąpił od listu intencyjnego, w sprawie utworzenia grupy kapitałowej, zawartego z Rabat Pomorze, spółką zależną Bomi - poinformowała Bomi w komunikacie.

Rosja nie będzie żądać od Ukrainy kar za nieodbieranie zakontraktowanych ilości gazu ziemnego i zgadza się na podwyżkę stawki za tranzyt paliwa, które przesyła przez Ukrainę do państw Europy Zachodniej - oświadczył w czwartek w Jałcie premier Rosji Władimir Putin. "Opłata za tranzyt (rosyjskiego gazu przez Ukrainę - PAP) zwiększy się (w przyszłym roku) o ponad 60 procent" - powiedział Putin po rozmowach z premier Ukrainy Julią Tymoszenko. The U.S. economy expanded at a 3.2 percent annual rate in the first quarter as consumers increased spending at the fastest pace in three years, the strongest sign yet a sustainable recovery may be taking hold. Jutrzenka prognozuje, że w trzecim kwartale 2009 roku skonsolidowany zysk netto grupy wyniósł 9,5-10,5 mln zł, co oznacza wzrost o ok. 120-150 proc. rdr - podała spółka w komunikacie.Warren Buffett said on Saturday he plans to visit India next March, and would not rule out the country for possible future investments. Asian stocks rebounded on Monday after Dubai said it had received $10 billion from Abu Dhabi to repay debt, which pushed down the yen and boosted the euro and emerging Asian currencies as risk appetite improved. Węgierski rząd wprowadził ograniczenia w udzielanych obywatelom kredytach. Od 1 marca banki mogą pożyczyć kwotę nie większą niż 75 proc. (loan-to-value) wartości nieruchomości i pojazdu w forintach, 60 proc. w euro i 45 proc. w każdej innej walucie.

TVN oczekuje poprawy na rynku reklamowym na początku 2010 roku


Grupa TVN spodziewa się poprawy na rynku reklamy na początku 2010 roku, po szacowanym na 13 proc. spadku w 2009 roku - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Polacy idą na wojnę z oszustami


Za niewypłacone pensje, pracę po kilkanaście godzin na dobę, zakwaterowanie w zaszczurzonych barakach. Polacy, którzy wyjechali na saksy, coraz odważniej walczą o swoje prawa z nieuczciwymi pracodawcami - informuje "Metro".

DM PKO BP rekomenduje "redukuj" akcje KGHM, cena docelowa 98,30 zł


Analitycy DM PKO BP, w raporcie z 29 marca, wydali rekomendację "redukuj" dla akcji KGHM oraz wyznaczyli cenę docelową na 98,30 zł.

Rośnie produkcja cukru w Indiach


Produkcja cukru w Indiach, drugiego światowego producenta, może przekroczyć oczekiwania analityków nawet o 11%. Informacje te spowodowały lekki spadek cen cukru, za który płacić trzeba dzisiaj 22,14 dolarów. Tak dobre wyniki zbiorów trzciny cukrowej wynikają między innymi ze wzrostu zastosowania nawozów przez indyjskich plantatorów.

Cena miedzi w Azji przekroczyła 60.000 juanów za tonę


Ceny miedzi w Szanghaju przekroczyły 60.000 juanów za tonę, po wzroście o 1,5 proc. i jest to najwyższy poziom od 26 sierpnia 2008 r.

Wstępna umowa na dofinansowanie z UE dla ropociągu Odessa-Brody


Spółka Nowa Sarmatia podpisała wstępną umowę z Instytutem Nafty i Gazu na unijne dofinansowanie przedłużenia ropociągu Odessa-Brody - poinformował w poniedziałek PAP prezes Nowej Sarmatii Marcin Jastrzębski. Unia Europejska przeznaczy 495 mln zł na budowę rury, przede wszystkim po polskiej stronie.

Holandia: wyjątkowo zły rok dla branży motoryzacyjnej


Ubiegły rok był wyjątkowo niekorzystny dla branży samochodowej w Holandii. Kryzys gospodarczy spowodował, że w 2009 roku sprzedaż samochodów spadła aż o ponad 22 proc.

Miedź tanieje, inwestorzy czekają na dane z Chin


We wtorek na giełdach metali przerwa we wzrostach cen miedzi po zwyżkach notowań w ciągu ostatnich trzech sesji - podają maklerzy.

Konsolidacja EUR/USD powyżej 1,3600


Dzisiejszą sesję złoty rozpoczął od umocnienia. Kurs EUR/PLN zszedł pod poziom 3,9600 i dotarł w pobliże dołka z początku bieżącego miesiąca (poziom ten stanowi również okolice rocznego minimum). Przynajmniej chwilowo wartość ta powinna hamować aprecjację polskiej waluty względem euro. Jeśli jednak zostanie ona przebita, złoty zyska potencjał do większego umocnienia. W notowaniach USD/PLN najbliższe istotne wsparcie usytuowane jest w okolicach 2,8900.

Gazprom: z Białorusią trwają kontakty, nie rozmowy


Rzecznik rosyjskiego Gazpromu Siergiej Kuprijanow wyjaśnił w poniedziałek, że koncern podtrzymuje obecnie kontakty z Białorusią, ale nie toczą się negocjacje. "Nie ma przedmiotu rozmów, bo kwestia jest tylko jedna - spłacenie długu" - powiedział rzecznik.

Lira dobrą walutą w grze przeciw euro


Turecka gospodarka od kilku lat przeżywa boom i można pewnie na nią stawiać w starciu z euro.

PKPP Lewiatan: 2010 rok lepszy dla przedsiębiorstw niż 2009


2010 rok będzie znacznie lepszy niż ubiegły dla przedsiębiorstw - uważa ekspertka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", dr Małgorzata Krzysztoszek. Jej zdaniem, siłą polskiej gospodarki będzie m.in. wyższy niż w 2009 r. wzrost gospodarczy, więcej inwestycji w innowacje oraz lepsze wydawanie przez firmy pieniędzy unijnych.

Prezes kanister - limuzyna Ryszarda Pacławskiego pali 200 litrów na 100 km


Z dokumentów wynika, że limuzyna Ryszarda Pacławskiego (52 l.), wiceszefa Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator, pali 200 litrów na 100 km - napisał "SuperExpress".

Erste podwyższył rekomendację dla Agory i TVN do "kupuj" i podtrzymał"akumuluj" dla Cyfrowego Polsatu


Analitycy Erste w raporcie z 23 listopada podwyższyli rekomendację dla Agory i TVN do "kupuj" i podtrzymali rekomendację "akumuluj" dla Cyfrowego Polsatu.

PGE planuje budowę bloków gazowych


PGE planuje wybudować w Zespole Elektrowni Dolna Odra dwa bloki gazowe o mocy 432 MW każdy - poinformował dziennikarzy Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE.

Kłopoty z PIT-em? Fiskus zaprasza


Sobota będzie "dniem otwartym" w urzędach skarbowych. Pracownicy fiskusa wyjaśnią wątpliwości podatników związane z wypełnieniem deklaracji podatkowej PIT za ubiegły rok.

UOKiK ws. kary dla spółki Polkomtel


Sąd Apelacyjny uznał, że zakwestionowana przez UOKiK reklama operatora sieci Plus iPlus dla ciebie z komputerem wprowadzała w błąd. Wcześniej decyzję Prezesa Urzędu potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Za paczkę zapłacisz 12 zł


Unia Europejska walczy z nałogiem palenia kolejnymi podwyżkami podatków. Tym razem akcyza na papierosy ma wzrosnąć o połowę. Oznacza to, że w Polsce standardowa cena paczki papierosów sięgnie 12 zł - pisze "Puls Biznesu".

Wskaźnik PPI w strefie euro spadł o 0,8 proc. mdm


Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 0,8 proc. w lipcu 2009 roku, licząc miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rocznym spadły o 8,5 proc. - podał w środę w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Gigantyczna redukcja 99,76 proc.!


Redukcja zapisów na 4.406.140 akcji serii G Plast-Boksu wyniosła 99,76 proc. - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.