Oferta Kulczyka warta 100 mln euro?


Wiosną na giełdzie pojawi się Kulczyk Oil Ventures Odniesie sukces, gdy udowodni, że ma złoża, a nie tylko plany - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Warszawa planuje w tym roku wystawić pod młotek ok. 100 nieruchomości. - Końcówka ubiegłego roku była nie najgorsza, więc liczymy, że to już koniec kryzysu, powiedział "Życiu Warszawy" dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko. Podzielona patno w VAT rodzi w firmach obawy o pynno. MF chce im da wiksze pole manewru i moliwo opacania z rachunku VAT innych danin, np. skadek ZUS. We wtorek złoty stracił na wartości. Kurs EUR/PLN zdołał wzrosnąć nawet nieco ponad poziom 4,0000. Negatywnie na polską walutę wpłynęły dwa czynniki - słabsze od prognoz dane z naszego kraju o sprzedaży detalicznej w styczniu oraz pogorszenie nastrojów inwestycyjnych na światowych parkietach.Zysk netto grupy Banku Pekao SA w czwartym kwartale 2009 roku spadł do 611,8 mln zł z 719,3 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się nieznacznie lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 600 mln zł. Jeśli kontynuowane będzie umocnienie dolara wobec euro, to można oczekiwać osłabienia złotego w kierunku 4,25/EUR - prognozują ekonomiści. Szansą na wzrost wartości PLN będą dane o produkcji przemysłowej w listopadzie. Na rynku długu spodziewany jest wzrost poziomów rentowności. General Motors Co's growing output of vehicles capable of running on ethanol-gasoline blends won't help cut polluting emissions or U.S. dependence on foreign oil until a slim network of stations dispensing ethanol is greatly expanded, GM Vice Chairman Tom Stephens said.

Według opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego, polska gospodarka w drugim kwartale wzrosła o 1,1 proc. To wynik o wiele lepszy niż spodziewały się tego zagraniczne instytucje finansowe i krajowi analitycy.

Liniom British Airways (BA) grozi paraliż w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, ponieważ personel kabinowy zapowiedział 12-dniowy strajk, mający się rozpocząć 22 grudnia. Plany wyjazdowe tysięcy ludzi mogą stanąć pod znakiem zapytania. Środowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się na minimalnym minusie. Zdaniem analityków w najbliższym tygodniu indeks WIG 20 może spaść poniżej poziomu 2.300 punktów.

Sejm przyjął w piątek większość senackich poprawek do nowelizacji Prawa energetycznego; oznacza to zmiany w obrocie energią elektryczną przez wytwórców. Prawo energetyczne będzie wymagało jednak kolejnej, "przecinkowej" nowelizacji, ponieważ Sejm przyjął błędnie zredagowaną poprawkę Senatu. American International Group sprzedał azjatycką część firmy zajmującej się zarządzaniem aktywami inwestorowi z Hongkongu Richardowi Li (Pacific Century Group, literalnie spółka zależna Bridge Partners LP) za ok. 500 mln USD (300 mln USD w gotówce). AIG przed upadkiem uratował amerykański rząd, który wpompował w tę gigantyczną grupę ubiezpieczeniową 180 mld USD. Walory AIG w piątek potaniały o 4,07 proc. TVN24 była najczęściej cytowaną stacją telewizyjną w 2009 r. - wynika z najnowszego, rocznego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Wśród portali internetowych bezkonkurencyjne były tvn24.pl i onet.pl. Najbardziej opiniotwórcze spośród wszystkich mediów okazały się tradycyjnie gazety.Rosja rozpoczęła w środę eksploatację złóż ropy naftowej na Morzu Kaspijskim. Inauguracji pierwszej zbudowanej tam rosyjskiej platformy, należącej do koncernu Łukoil, dokonał prezydent Rosji Władimir Putin. Pięćdziesiąt trzy miliardy zielonych. Tyle właśnie, według najnowszego rankingu Forbesa, wart jest potentat telekomunikcji, Carlos Slim Helu, najbogatszy człowiek na naszej planecie (suma wynosi w rzeczywistości 53,5 mld dolarów - przy liczbach 10-cyfrowych liczy się każde miejsce po przecinku). Agencja ratingowa Fitch chwali Czechy - i ma nadzieję, że kraj będzie miał stabilny rząd o solidnej większości w parlamencie. Agencja podniosła perspektywę ratingu naszych południowych sąsiadów ze stabilnej do pozytywnej. To znaczy, że Fitch rozważa podniesienie oceny wiarygodności kredytowej państwa w okresie od 18 do 24 miesięcy.

Hybrydy Toyoty w Polsce wolne od wad


- W polskich salonach Toyoty nie sprzedano ani jednego hybrydowego auta tej marki z wadliwym systemem hamulcowym - zapewnia TVN CNBC Biznes Robert Mularczyk, rzecznika Toyota Motor Poland. Na całym świecie Toyota wzywa do warsztatów kierowców 436 tys. aut o napędzie spalinowo-elektrycznym z powodu wady hamulca.

Prywatni przedsiębiorcy w 2010 r. zwiększą zatrudnienie, wynagrodzenia i eksport


Przeważająca liczba prywatnych przedsiębiorców w przyszłym roku planuje zwiększenie zatrudnienia, wynagrodzeń oraz eksportu - wynika z opublikowanego dziś raportu PKPP Lewiatan.

Starych mistrzów mody trudno będzie zastąpić


Włoski projektant Giorgio Armani, który w lutym skończył 75 lat, może być dumą włoskiej mody i ojcem chrzestnym branży, ale nie jest nieśmiertelny. Po przejściu zapalenia wątroby Armani mówi, że wraca do gry, ale pomimo trwałej opalenizny wygląda szczuplej słabiej niż wcześniej.  Każe to jeszcze pilniej zadać pytanie o to, kto go zastąpi.

Dziecięcy dół zamiast wyżu


Polskie społeczeństwo starzeje się szybciej niż sądzili demografowie. To przez całe dekady będzie kulą u nogi gospodarki - informuje "Puls Biznesu".

Przepisy życzliwsze dla rowerzystów


Projekt zmian w kodeksie drogowym stwarza lepsze warunki do jazdy rowerzystom - pisze "Rzeczpospolita". Według projektu, rowerzyści mogliby jeździć nie tylko ścieżkami, lecz także pasem ruchu (częścią jezdni przeznaczoną do jazdy w jednym kierunku) i śluzą (część jezdni na wlocie skrzyżowania na całej szerokości jezdni lub wybranego pasa ruchu przeznaczona do chwilowego zatrzymania rowerów).

Polska logistycznym mocarzem w regionie


Mimo słabej infrastruktury drogowej i kolejowej Polska dobrze wypada w logistyce. W rankingu Banku Światowego zajęliśmy w tej dziedzinie 30. miejsce na świecie wśród 155 badanych krajów - pisze "Gazeta Wyborcza".

Banks drag European shares lower; techs up


European shares fell on Wednesday, led by banking stocks on investor concerns over how Greece will finance its debt as talks to hammer out details of a potential aid plan began.

2010 r. zapowiada się ciekawie


W 2010 roku na polskim rynku pojawi się sporo nowych modeli samochodów osobowych. Premiery zapowiadają wszystkie największe koncerny motoryzacyjne.

Umorzono sprawę tzw. afery węglowej


Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej umorzył w poniedziałek sprawę trzech oskarżonych w sprawie tzw. afery węglowej. Prokuratura przedstawiła im zarzuty korupcyjne w tym samym śledztwie, w którym miała je usłyszeć Barbara Blida. Postanowienie jest nieprawomocne.

Bank Pekao prymusem na tle sektora


Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao w III kw. tego roku wyniósł 620,5 mln zł wobec 841,4 mln w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zaprezentowany dziś wyniki są lepsze od wcześniejszych oczekiwań inwestorów, którzy spodziewali się zysku netto na poziomie 540 mln zł.

Żółwi trend na GPW


Kolejna sesja na warszawskim parkiecie przebiega w wyjątkowo spokojnym tempie. Senna atmosfera udzielała się niemal przez cały czas środowych notowań. Inwestorzy czekają na pozytywne impulsy makro.

Giełdowe szachy


Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a jej losy zostały rozstrzygnięte już w pierwszych minutach. Po wyższym otwarciu miał miejsce jeszcze krótki wzrost, ale dalsza część sesji upłynęła pod znakiem oscylacji w ograniczonym zakresie zmienności.

GUS: Stopa bezrobocia zarejestrowanego wzrosła do 13,0% w lutym


Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec lutego 2010 roku 13,0% wobec 12,7% miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w środę. W lutym 2009 roku stopa ta wyniosła 10,9%.

Millennium wyraźnie tnie koszty


Dzisiejsza sesja przynosi kontynuację wczorajszego odreagowania. Nastroje inwestorom poprawiły doniesienia o możliwej pomocy dla przeżywającej problemy finansowe Grecji oraz pozytywne rozstrzygnięcie sesji na Wall Street. Indeks WIG20 zyskuje o godzinie 11.00 o 1,5% i wynosi 2239pkt. Słabiej zachowują się spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio 1,2% oraz 0,35%.

Fast Finance chce przejść na GPW z NewConnect w I półroczu 2010 r.


- Fast Finance, zajmująca się skupem wierzytelności detalicznych, planuje w pierwszym półroczu 2010 roku przejść z NewConnect na rynek regulowany giełdy. Nie będzie się to wiązało z emisją akcji, ale spółka planuje emisję obligacji na ok. 20 mln zł - poinformował prezes Fast Finance. W czwartek Fast Finance złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny.

Organizacja i zasady funkcjonowania parków


Ogólne dążenia polskich Parków Przemysłowych i Technologicznych są podobne: mają służyć regionowi oraz działającym w nich przedsiębiorstwom i uczelniom w opracowywaniu i komercjalizacji innowacji. Cele te mogą jednak być osiągane przy wykorzystaniu różnych narzędzi organizacyjnych.

Raiffeisen wydał rekomendację dla CEZ i PGNiG


Analitycy Raiffeisen podnieśli rekomendację dla CEZ-u do "kupuj" z "trzymaj", podtrzymując cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 1.085 CZK - podała agencja Bloomberg.

Chojna-Duch: P. Wiesiołek pełni obowiązki zgodnie z prawem


Objęcie funkcji przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej przez pierwszego wiceprezesa NBP Piotra Wiesiołka jest zgodne z konstytucją - powiedziała prof. Elżbieta Chojna-Duch z RPP. Jej zdaniem ustawa o NBP wymaga nowelizacji.

Komornik zajął konta spółki PKP Przewozy Regionalne


Komornik zablokował w poniedziałek konta przewoźnika kolejowego PKP Przewozy Regionalne na zlecenie wierzyciela - firmy PKP Intercity. Jak powiedział rzecznik PKP Intercity Paweł Ney, zachodziła obawa, że PKP Przewozy Regionalne będą się uchylały od sądowego nakazu zapłaty 89 mln zł.

MSP nadzoruje 59 PKS-ów w Polsce


Minister Skarbu Państwa nadzoruje obecnie 59 PKS-ów w całej Polsce. Resort poinformował w czwartek, że przekazał nieodpłatnie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli na rzecz tamtejszego powiatu.