Zetkama powinna mieć zysk netto w IV kw. '09


Wyniki Zetkamy powinny się w kolejnych kwartałach poprawiać. W czwartym kwartale spółka oczekuje zysku netto. Firma zamierza nabyć dzierżawiony obecnie zakład w Węgierskiej Górce, pod warunkiem jednak, że zaoferowana cena będzie atrakcyjna - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Leszek Jurasz, prezes spółki.

W najbliższych dniach złoty może testować poziom 4,0700-4,0750 za euro, zaś kluczowym czynnikiem będzie indeks Dow Jones - oceniają analitycy. Ich zdaniem, próba złamania poziomu 4,07 za euro się nie powiedzie. Na rynku długu dilerzy oczekują, że krótki koniec krzywej będzie silniejszy od długiego końca. W ocenie ekspertów dane krajowe ogłaszane w tym tygodniu będą istotne dla rynków waluty i obligacji tylko w przypadku, gdyby znacznie odbiegały od konsensusu. Wcześniej dla inwestorów rozczarowaniem okazały się dane z rynku nieruchomości w USA... Bankowy OFE zwiększył swoje zaangażowanie w kapitale zakładowym spółki informatycznej Teta do 5,01 proc. - poinformowałaTeta w komunikacie. Ministerstwo Finansów spłaciło we wrześniu, w ramach obsługi długu zagranicznego Skarbu Państwa, kapitał w wysokości 74,5 mln euro. Spłaty odsetek wyniosły 61,7 mln euro, poinformował resort w komunikacie w czwartek.Prezydent nie mówi "nie" rządowemu pomysłowi pozostawienia części składki emerytalnej z Otwartych Funduszy Emerytalnych w ZUS - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna". Bruksela szykuje się do wielkiej wojny z przemytnikami papierosów - zapowiada "Rzeczpospolita". Stawką w tej grze jest przynajmniej siedem mld euro, które traci unijny budżet, nie mówiąc o stratach producentów. Tama na drodze tytoniowego przemytu ma stanąć na polskich granicach. PZU wypłacił 12,75 mld zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2009 rok - poinformował PAP w czwartek rzecznik PZU Michał Witkowski.

Premier Donald Tusk zdecydował w piątek o przyznaniu dożywotnich rent specjalnych dla 42 wdów po górnikach, którzy zginęli w wypadkach przy pracy w kopalniach. Jak powiedział PAP szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski, dokumenty w tej sprawie podpisane zostaną w najbliższych dniach.

Kolejni kontrahenci Gazpromu w Europie zażądali od rosyjskiego monopolisty obniżenia cen gazu i złagodzenia warunków kontraktów - pisze w środowym wydaniu moskiewski dziennik "Wiedomosti". Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew zaaprobował pożyczkę równowartości miliarda euro dla zmagającej się z recesją Serbii - poinformowała we wtorek agencja Associated Press.

Kurs złotego, który umocnił się nieco w poniedziałek rano, powinien do końca dnia pozostać w konsolidacji pomiędzy 3,87-3,91 zł za euro, uważają analitycy. Pierwsze godziny dzisiejszej sesji europejskiej przyniosły spadek kursu EUR/USD do poziomu 1,3520 - najniższego w bieżącym tygodniu. Negatywnie na wartość euro względem dolara wpłynął powrót obaw związanych z sytuacją fiskalną Grecji, o czym świadczył ponowny wzrost rentowności obligacji wyemitowanych przez ten kraj. W Turkmenistanie państwowa rosyjskojęzyczna gazeta "Niejtralnyj Turkmienistan" poinformowała, że wkrótce ruszy budowa gazociągu Wschód-Zachód, który ma połączyć złoże Jolotan Południowy z wybrzeżem Morza Kaspijskiego.Wybierasz się na wakacje samochodem? Musisz się liczyć z tym, że w Europie ceny paliwa są bardzo zróżnicowane. Najdrożej jest w Turcji, najtaniej w Rosji i na Białorusi - wynika z zestawienie przygotowanego przez Auto Club Europa. Po niezłym poniedziałkowym finiszu giełd za oceanem, wczoraj Europa zaczęła w pozytywnych nastrojach, które dodatkowo wsparło zachowanie kontraktów amerykańskich. Główne indeksy po wzrostowych otwarciach mocniej ruszyły do góry. Ostatnia sesja potoczyła się wyraźnie pod dyktando niedźwiedzi. Tym razem atak podaży okazał się silniejszy i warszawskie wskaźniki zanurkowały głębiej. Główny wskaźnik WIG20 spadł 1,34 proc., sWIG40 grupujący średnie spółki wzrósł 0,32proc., a maluchy zniżkowały średnio 0,26 proc.

Kopalnia Konin SA uruchomiła nowa odkrywkę węgla


Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" (KWB) w Kleczewie (Wielkopolska) rozpoczęła działalność wydobywczą w nowej odkrywce Tomisławice w gminie Wierzbinek - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka KWB Ewa Galantkiewicz. Uruchomieniu odkrywki sprzeciwia się Greenpeace.

Złoty może lekko umocnić się w piątek, rynek czeka na dane z USA


Piątkowa sesja na rynku walutowym rozpoczęła się od lekkiego umocnienia złotego. Analitycy spodziewają się, że polska waluta może się umocnić w perspektywie całej sesji, ale kluczowe będą popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Złoty wstrzymał oddech!


W czwartek w centrum uwagi inwestorów będą znajdowały się informacje płynące z nieformalnego posiedzenia szefów rządów i państw Unii Europejskiej w Brukseli. Ewentualna decyzja w sprawie wsparcia Grecji, w związku z jej trudną sytuacją fiskalną, może wpłynąć na poprawę nastrojów rynkowych oraz umocnienie złotego w kierunku 4,00 za euro.

Polacy mają się świetnie!


Dochody Polaków rosną szybko, ale jeszcze szybciej - rosną ich aspiracje finansowe. W wynikach tegorocznej edycji Diagnozy Społecznej, którą zaprezentowano w czwartek, nie ma śladu skutków kryzysu finansowego w warunkach życia gospodarstw domowych.

Kraje G7 umorzyły długi Haiti


Zobowiązania finansowe Haiti wobec państw G7 zostaną umorzone - oświadczyli w sobotę ich ministrowie finansów. Jednocześnie zaapelowali, aby także organizacje międzynarodowe odpuściły długi zrujnowanego wskutek styczniowego trzęsienia ziemi kraju.

Koniec limitów na dorabianie?


Emeryci, którzy dorabiają - jeszcze przed osiągnięciem tzw. wieku emerytalnego - muszą przestrzegać wyznaczonego odgórnie limitu zarobków (ponad 2 tys. zł). To sprawia, że większość z nich pracuje w szarej strefie. Dlatego, zdaniem ekspertów, limity powinny być zlikwidowane - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Atlantik obniżył rekomendację dla Pegas do "trzymaj"


Atlantik Financial Markets obniżył rekomendację dla Pegas Nonwovens do "trzymaj" z "kupuj", podtrzymując cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 426 koron czeskich - podał w piątek Bloomberg.

Wchodzący w skład grupy Ciechu Zachem dostał 28 mln zł z UE


Bydgoski Zachem, spółka z grupy Ciechu, otrzyma blisko 28 mln zł z unijnych funduszy na instalację do produkcji epichlorohydryny.

Czarne chmury nad dywidendami?


Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom, by z zysków za 2008 r. nie wypłacały dywidend. Czy ta sytuacja powtórzy się przy wynikach za 2009 rok - pyta "Rzeczpospolita".

Na fali decyzji ze szczytu G-20


Wczoraj na warszawskim parkiecie mogliśmy zaobserwować euforię zakupów. Wszystkie indeksy zyskały na wartości, a najwięcej indeks największych spółek WIG20, który wzrósł o 3,61% i obecnie notuje wartość 2358.84 pkt. Tym samym wykres blue chipów zrobił wyraźny ruch w górę, który stanowi duży krok w ataku na tegoroczne maksimum zawieszone na wysokości 2416.97 pkt.

DI BRE nadal rekomenduje „trzymaj” dla Unibep, wycena 6,10 zł


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku podtrzymali rekomendację dla spółki Unibep na poziomie "trzymaj" oraz wyznaczyli cenę docelową na poziomie 6,10zł , wynika z raportu z 14 sierpnia odtajnionego w piątek.

Pawlak nie ujawnił swoich posad


Rada nadzorcza Mostostalu Słupca to niejedyna posada, której Waldemar Pawlak nie wykazał w swoich oświadczeniach majątkowych - pisze dziennik "Polska The Times".

Jeden z inwestorów chce wydłużenia terminu składania ofert na spółki Wielkiej Syntezy Chemicznej


Jeden z inwestorów zainteresowanych zakupem udziałów w spółkach Wielkiej Syntezy Chemicznej, wystąpił o wydłużenie zapadającego 19 listopada terminu składania ofert, wynika z wypowiedzi prezesa spółki Ciech, Ryszarda Kunickiego. Dodał, że spodziewa się jeszcze jednej tego typu podobnej prośby.

Sondowanie sprzedaży Możejek


Zarządowi Orlenu nie udało się przekonać litewskich władz do oddania kontroli operacyjnej nad terminalem naftowym w Kłajpedzie - dowiedział się "Parkiet".

W październiku propozycja KE ws. spekulacyjnych transakcji


Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług finansowych Michel Barnier zapowiedział w czwartek w Berlinie, że w październiku KE przedstawi propozycje w sprawie ograniczenia spekulacyjnych transakcji obliczonych na zniżkę notowań.

Teraz afera parkietowa?


Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza działania osób przygotowujących prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych. Z wnioskiem o podjęcie śledztwa zwróciło się Centralne Biuro Antykorupcyjne, informuje "Nasz Dziennik".

Google wycofa się z Chin


Na "99 procent" firma Google wycofa się z Chin i zamknie dla tamtejszych użytkowników swoją wyszukiwarkę, po tym jak negocjacje z Pekinem w sprawie cenzury w internecie nie przyniosły żadnych rezultatów - poinformował w sobotę brytyjski dziennik Financial Times.

Maluchy i średniaki nareszcie lepiej


Kiepska końcówka wczorajszej sesji na rynku amerykańskim spowodowała niskie otwarcie handlu w Warszawie. Największy wpływ miał ten czynnik na duże spółki, WIG20 rozpoczął notowania spadkiem rzędu 0,7 proc.

Czterech chętnych na Polfę Pabianice


Recordati, Polpharma, Polfarmex i Adamed złożyły wiążące oferty na zakup Polfy Pabianice - poinformował PAP prezes Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF) Artur Woźniak.

Odcinek A2 między Strykowem i Koninem gotowy przed 2012 r.


Minister infrastruktury zapewnił w Łodzi, że węzeł autostrad w Strykowie będzie gotowy przed Euro 2012.