Przywódcy państw regionu Azji i Pacyfiku przestrzegają przed protekcjonizmem


W sobotę Felipe Calderon, prezydent Meksyku, powiedział, że protekcjonizm handlowy stanowi największe zagrożenie dla globalnego ożywienia gospodarczego. Calderon wskazał również na Stany Zjednoczone jako kraj podążający ścieżką „wiodąca w przeciwnym kierunku niż wolny handel

W opatowskim zakładzie Collar Textil (Świętokrzyskie), w którym przebywa trzech głodujących pracowników, od Nowego Roku nie ma prądu. Rzeszowski Zakład Energetyczny odciął jego dopływ z powodu sięgających 87 tys. zł zaległości płatniczych firmy - poinformował PAP w piątek szef Solidarności Collar Textil Krzysztof Chałupczak. Skonsolidowany zysk netto Cyfrowego Polsatu spadł w III kwartale 2009 roku o 28,6 proc. do 60,16 mln zł i był nieco powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 56,7 mln zł. Po trzech kwartałach wynik netto zmniejszył się do 188,9 mln zł z 227,2 mln zł. Siedem osób, podejrzanych o oszustwa, zatrzymali we wtorek funkcjonariusze łódzkiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wśród zatrzymanych są m.in. b. prezesi znanych spółek w Łodzi. Pięć osób jest podejrzanych o udział w grupie przestępczej.Ministerstwo skarbu państwa nadal szuka inwestora branżowego dla Lotosu, mimo zrealizowanej sprzedaży 10,8 proc. akcji spólki inwestorom finansowym. Zejście poniżej 51 proc. w akcjonariacie gdańskiego koncernu jest możliwe jeszcze w 2010 roku - powiedział PAP wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. Oprócz wielkiej wody wielkim zagrożeniem są osuwiska. Tak jest na przykład w okolicach Lanckorony w powiecie wadowickim. Wioski Podhybie i Łaśnica powoli przestają istnieć. Namoknięta ziemia osuwa się tam z prędkością 10 centymetrów na godzinę. Zabiera ze sobą wszystko - domy, drogi i pola. Tegoroczny wynik EBITDA Polskiej Grupy Energetycznej może w tym roku być zbliżony do trzykrotności EBITDA z I kwartału - powiedział podczas telekonferencji z analitykami Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE.

Każdy ubezpieczony będzie mógł zabrać pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych i wpłacić je np. na konto bankowe, przenieść na Indywidualne Konto Emerytalne lub do ZUS. Jest to jeden z elementów nowelizacji przepisów emerytalnych, przygotowanych przez resort pracy - poinformował w piątek PAP wiceminister pracy Marek Bucior.

XX Century Fox, Paramount Pictures, Warner Bros. i... Tesco. Największa brytyjska sieć supermarketów postanowiła zainwestować we własną produkcję filmową. We współpracy z Amber Productions planuje wydawać filmy DVD - m.in. adaptacje powieści legendarnej już pisarki powieści sensacyjno-obyczajowych (raczej dla kobiet) Jackie Collins - donosi "Daily Mail". Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek.

W zachodniej Europie spadają indeksy giełdowe przed popołudniową publikacją danych z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Związkowcy ze Stoczni Gdynia uważają, że ogłoszenie kolejnego przetargu na majątki stoczni w Szczecinie i Gdyni będzie najlepszym rozwiązaniem, dającym szanse na podjęcie produkcji w zakładach i pracę dla kilku tysięcy stoczniowców. Polska zarasta hałdami odpadów. Rząd chce rozbroić śmieciową bombę i zmusić nas do segregacji odpadów. Choć projektowane przepisy są wciąż łagodzone, wyższych rachunków za wywóz śmieci raczej nie unikniemy - pisze "Metro".Po szaleńczych zwyżkach akcje Karenu i Komputronika zanurkowały. To kara dla inwestorów, którzy pomylili giełdę z kasynem - ostrzega "Puls Biznesu". Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny TU Europa - poinformowała Komisja w piątkowym komunikacie. Dopiero 11 stycznia, a już wiadomo, że... deficyt w roku 2010 będzie jeszcze większy niż przed rokiem. Tak przynajmniej uważa minister finansów Jacek Rostowski. - Deficyt sektora finansów publicznych w tym roku będzie nieco wyższy niż w 2009 roku - mówił w Senacie minister finansów. Kiedy wreszcie będzie spadać? Dopiero za rok.

Od 30 do 50 proc. zysku na dywidendę


Grupa TVN miała w IV kwartale 2009 roku 242,7 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, w porównaniu z 87,6 mln zł zysku netto rok wcześniej. Konsensus rynkowy zakładał zysk netto na poziomie 80,1 mln zł.

Pakiet antykryzysowy - nowe rozwiązania dla pracodawców, pracowników i w podatkach dochodowych


Wyraźne pogorszenie koniunktury gospodarczej negatywnie odbija się na kondycji finansowej znacznej ilości przedsiębiorstw. Utrata dotychczasowych kontrahentów, zmniejszenie ilości zamówień i spadek obrotów powoduje obniżenie dynamiki dotychczasowej działalności zakładów pracy, wymuszając na pracodawcach zmianę w organizacji procesu pracy i redukcję kosztów zatrudnienia. Aby przeciwdziałać tym tendencjom, opracowano pakiet rozwiązań prawnych mających na celu pomoc przedsiębiorcom zatrudniającym pracowników, szczególnie tym znajdującym się w kłopotach finansowych.

Za rok zażądasz paragonu od lekarza i prawnika


1 maja 2011 r. w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych będą musiały pojawić się kasy fiskalne - wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenia.

ABC Data chce wyjść na nowe rynki, rozważa przejęcia


Największy polski dystrybutor IT, ABC Data, która pod koniec grudnia złożyła prospekt do KNF, planuje ekspansję na nowe rynki Europy Środkowo-Wschodniej, rozważa przejęcia - poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki.

EUR/USD - wykres dzienny


Czwarty konkurs na reportaż imienia Macieja Szumowskiego - rozstrzygnięty. Główną nagrodę i 30 tysięcy złotych zdobyła Anna Majewska - studentka Psychologii. Tematem przewodnim konkursu był "kryzys".

Strach paraliżuje inwestorów!


Inwestorzy, którzy liczyli na większe odbicie po dwóch dniach mocnej przeceny, mogą czuć się zawiedzeni. Dziś sytuacji na rynkach nie "zakłócały" żadne istotne wydarzenia ani informacje makroekonomiczne.

Polskie firmy liczą na eksport kurczaków do Rosji


Polskie kurczaki mają szansę znaleźć się na rosyjskim rynku, bo Rosja zakazała importu brojlerów ze Stanów Zjednoczonych i sama nie ma szans na zaspokojenie potrzeb swojego rynku - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa Leszek Kawski.

Gorzki lek dla Greków


Ostatnie główne wydarzenia makroekonomiczne ze Starego Kontynentu dotkliwie szkodzą notowaniom europejskiej waluty. W dalszym ciągu nie schodzą z nagłówków artykułów doniesienia z Grecji, mający negatywny wpływ na "wspólną walutę".

Giełdy w USA kończą sesję na dużych minusach


Wtorkowa sesja na Wall Street miała identyczny przebieg, jak środowa; wzrosty w pierwszej części dnia, a potem pogorszenie nastrojów i końcówka na sporych minusach. Spadki są efektem słabych danych z rynku nieruchomości oraz obaw o kondycję amerykańskich banków.

Analitycy: na rynku FX i FI po weekendzie będzie spokojnie


Zdaniem analityków, po weekendzie można spodziewać się równie spokojnych sesji na rynku walut i obligacji, jak w piątek.

Premier o bezpieczeństwie energetycznym


Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że jego rząd czuje się odpowiedzialny nie za "ideologię energetyczną", a za zapewnienie stałych dostaw energii. Wśród dokonań swojego rządu w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego wymienił m.in. rozpoczęcie budowy gazoportu i długoterminowy kontrakt gazowy z Rosją.

Projekt budżetu 2010: stopa bezrobocia wzrośnie do 12,8% na koniec 2010 r


Projekt ustawy budżetowej zakłada, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrośnie na koniec przyszłego roku do 12,8% z oczekiwanych na koniec tego roku 12,5% i wobec odnotowanych w lipcu 10,8%, podało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu.

Można było 300 proc. zarobić


Na światowych rynkach obserwuje się drastyczny wzrost cen czosnku. W chińskiej prowincji Shandong nawet 40-krotny!

Nikkei 225 spadł o 1,16 proc.


Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,16 proc. i wyniósł 10.855,08 pkt.

Coface: w I kwartale br. o 33 proc. więcej upadłości firm


W pierwszym kwartale 2010 r. sądy ogłosiły upadłość 168 polskich firm. Oznacza to wzrost liczby upadłości o 33 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - poinformowała we wtorek firma Coface Poland.

Kuźmiuk słyszał, że PO "lojalkami" skacze na kasę NBP


Rada Polityki Pieniężnej zajmie się na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu kwestią ubiegłorocznego zysku Narodowego Banku Polskiego i tego, w jakiej części zasili on budżet. Zdaniem ekonomistów rozkład sił w Radzie jest taki, że kwota ta może być spora. Tymczasem Zbigniew Kuźmiuk, niedoszły europoseł z listy PiS pisze na swoim blogu, że PO zobowiązała rekomendowanych przez siebie członków RPP, na piśmie, do głosowania, aby "przelew do budżetu" był jak największy. RPP nie komentuje.

Grad może spać spokojnie


Minister skarbu mimo kłopotów ze sprzedażą stoczni w Gdyni i Szczecinie prawdopodobnie nie zostanie odwołany - pisze "Dziennik".

McDonald's to shut business in Iceland


McDonald's Corp said on Monday it would shutter its business in Iceland in the wake of the country's financial crisis, saying the economy and other challenges made doing business there financially impossible.

Rosja: Dramatyczny spadek i niespodzianki


Dochody rosyjskich firm naftowych z eksportu ropy i produktów ropopochodnych spadły w tym roku o 45 proc. - poinformował minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin.

Pragma Inkaso opuściła NewConnect i przeszła na GPW


Kurs akcji Pragma Inkaso na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku głównym GPW nie zmienił się i wyniósł 15,7 zł.