Rządowy pomysł dla OFE negatywny dla złotego i długu


Rentowności na rynku obligacji pomimo silniejszego złotego nie spadały. Rządowy pomysł odnośnie do zmiany wysokości składek przekazywanych do OFE może mieć negatywny wpływ na notowania złotego i rynek obligacji.

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, które straciły po ponad 2% (z wyjątkiem sWIG80). Takie zachowanie było reakcją na piątkową wyprzedaż na Wall Street i w zasadzie nie stanowiło ono większego zaskoczenia. Prezydent Czech Vaclav Klaus mianował w piątek Miroslava Singera na nowego prezesa banku centralnego Czech. Singer zastąpi Zdenka Tumę, który odchodzi ze stanowiska pod koniec czerwca. - Asseco Business Solutions, które na koniec 2009 r. miało ponad 48 mln zł wolnych środków, będzie chciało wypłacić wysoką dywidendę za miniony rok, a górną granicą jest wysokość zysku. Na koniec 2009 r. portfel zamówień spółki na 2010 r. miał wartość 91,8 mln zł i był na poziomie 59 proc. ubiegłorocznych przychodów - poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami przedstawicele Asseco BS.XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica zostało zwycięzcą w 19. Rankingu Liceów Warszawskich, opracowanym przez miesięcznik "Perspektywy". Po roku przerwy wróciło na pozycję lidera, którą zajmowało wcześniej przez pięć lat z rzędu. W 2010 roku Krajowa Spółka Cukrowa zakończy proces restrukturyzacji i będzie mogła przystąpić do prywatyzacji - zapowiedział wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Będzie to tzw. prywatyzacja pracowniczo-plantatorska, skierowana do pracowników spółki oraz rolników współpracujących z nią. Zarząd i rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zaakceptowały pakiet uzgodnień zawartych w porozumieniu z Gazpromem i EuRoPol Gazem. Wcześniej rzecznik rządu informował o zaakceptowaniu tego porozumienia przez Radę Ministrów.

Wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) Waldemar Mróz, od 9 lat zajmujący się w zarządzie holdingu sprawami pracowniczymi, pozostanie na tym stanowisku przez kolejne trzy lata - zdecydowała w głosowaniu ponad 20-tysięczna załoga firmy.

Rozpoczął się truskawkowy szczyt. Owoców tych jest mniej niż w 2009 r., a ceny są wyższe nawet dwukrotnie. Na stołecznych targowiskach łubianka truskawek kosztuje 7-10 zł, w zależności od gatunku. Walne zgromadzenie Mostostalu Płock zdecydowało o wypłacie 4 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a przebieg sesji był zbliżony do tego, co można było zaobserwować w poniedziałek. Po wyższym otwarciu pojawiła się podaż, a jedyna różnica to taka, iż inicjatywa kupujących w drugiej części sesji została skontrowana spadkiem samej końcówce, w wyniku czego zamknięcie nastąpiło w rejonie dziennych minimów. Ciekawą rozbieżność można zaobserwować na rynkach walutowych. Mowa tutaj o parach eurodolar i funt dolar, które w minionym okresie oscylowały niemal identycznie. Ostatnie dni na rynku dobitnie wskazują, że owa korelacja straciła na znaczeniu. Polska żywność ma unikalny smak, dzisiaj to jest wielka szansa, abyśmy podbijali Europę i świat taką bardzo zdrową, naturalną żywnoscią - mówił w sobotę podczas pikniku "Poznaj dobrą żywność" kandydat na prezydenta PSL, wicepremier Waldemar Pawlak.Realne zarobki Amerykanów spadły w zeszłym roku o 1,6 proc., do czego przyczynił się wzrost inflacji - podało w piątek Ministerstwo Pracy USA. W I półroczu 2009 r. firmy wydały na reklamę w internecie 658 mln zł. To 14 proc. więcej niż przed rokiem, mimo że cały rynek pogrążony jest w recesji i zmalał w tym samym okresie o kilkanaście procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Euro wyznaczyło w trakcie dzisiejszych notowań najniższy poziom notowań od 12 miesięcy, gdyż inwestorzy obawiają się, że sytuacja europejskiego długu będzie miała wpływ na wartość waluty.

500 tys. euro dla polskich firm w finansowych tarapatach


500 tysięcy euro bezzwrotnej pomocy czeka na przedsiębiorców, którzy wskutek kryzysu wpadli w finansowe tarapaty. Wypłaca je Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) w ramach ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego (z 22 sierpnia 2009 r.).

Upadła spółka chce podbić rynek


Jeszcze niedawno wydawało się, że dni zakładu są policzone, dzisiaj jednak przed zarządzanymi przez syndyka Krośnieńskimi Hutami Szkła pojawiły się perspektywy rozwoju - ocenia "Nasz Dziennik".

EBI zapłaci za remonty dziurawych polskich dróg


Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy nam 1 mld euro na remont dróg, drugie tyle da budżet państwa - ustaliła "Rzeczpospolita".

Forum Praktyki Gospodarczej


Wyższe Szkoły Bankowe zapraszają do udziału w bezpłatnych seminariach otwartych Forum Praktyki Gospodarczej w Bydgoszczy, Chorzowie, Gdańsku, Opolu, Toruniu, Szczecinie oraz Poznaniu.

Bankomat pozna ci po twarzy


Hiszpaski Caixabank wprowadzi najnowoczeniejsz technologi do prostej - wydawao si - czynnoci wypacania pienidzy z bankomatu.

Chiński bank centralny uwolni kurs juana


W sobotę Ludowy Bank Chin zapowiedział zmianę, na którą od dawna czekała światowa gospodarka: sztywny kurs juana wobec dolara sukcesywnie stawał się będzie coraz bardziej elastyczny. Pierwsza, pozytywna reakcja inwestorów może być jednak przedwczesna.

Córki idą na NewConnect


Upublicznienie biznesu na NewConnect przynosi korzyści i może zyskać na popularności - twierdzą eksperci. Z szacunków "Parkietu" wynika, że co najmniej 13 firm z giełdy planuje wprowadzić firmy zależne na NC.

Świat dźwiga się z kryzysu


To jeszcze nie przełom, ale zewsząd docierają przesłanki końca recesji. Trzy z największych gospodarek świata zanotowały - choć niewielkie na razie - wzrosty. Natomiast niedawny bankrut - General Motors - znów szuka pracowników, informuje "Rzeczpospolita".

BPH spodziewa się poprawy wyników w III kwartale


Bank BPH, który w I i II kwartale 2009 roku miał stratę netto, spodziewa się, że w III kwartale poprawi wyniki - poinformował w piątek na konferencji Józef Wancer, prezes BPH.

Bunt wielkich sieci uderzy w centra handlowe


Powstaje ogólnopolska koalicja sieci handlowo-usługowych mająca walczyć o interesy najemców - informuje "Puls Biznesu".

Euro odbiło się od dna?


Miniony tydzień na warszawskim parkiecie stał pod znakiem mozolnego odrabiania strat, poniesionych przez indeksy wskutek węgierskiego zamieszania.

Boni: Problemy to moja specjalność


O pozytywnych efektach kryzysu, nietrafnych prognozach dla Polski, gaszeniu pożarów i tworzeniu strategii, o szaleństwie w mediach - z Michałem Bonim, ministrem bez teki, rozmawia Jan Bazyl Lipszyc.

Ponad 35 proc. załogi Cegielskiego grozi utrata pracy


"Gazeta Prawna" pisze, że zakłady Cegielskiego w Poznaniu, produkujące silniki do statków, przygotowują plan grupowych zwolnień. Wynika to z zaprzestania produkcji w Stoczni Szczecińskiej Nowa i Stoczni Gdyńskiej oraz rezygnacji z tych produktów przez niemieckie zakłady w Wismarze.

Avatar 2 może powstać w Polsce


Nowosądeckie Miasteczko Multimedialne wybierze 12 innowacyjnych projektów spośród 475 wniosków - podaje "Puls Biznesu".

Wzrósł indeks wyprzedzający koniunktury w USA


Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w lipcu o 0,6 proc., po wzroście w czerwcu o 0,7 proc. - podała w poniedziałek Conference Board.

W ubiegłym roku na świecie sprzedano 1,21 mld "komórek"


W 2009 roku na świecie sprzedano 1,21 mld telefonów komórkowych - o 0,9 proc. mniej niż w 2008 roku - wynika z raportu firmy analitycznej Gartner.

Podatkowe skutki udzielenia pożyczki przez spółkę osobową dla wspólnika będącego osobą fizyczną


Przychody z odsetek od pożyczki udzielonej przez spółkę osobową (np. jawną, komandytową) nie zawsze będą traktowane u jej wspólnika jako przychody z działalności gospodarczej, pomimo, że spółka prowadzi działalność gospodarczą, a pożyczone środki pochodziły z tej działalności. Nie będą przychodem z tego źródła w sytuacji, kiedy udzielanie pożyczek nie będzie przedmiotem działalności wynikającym z umowy spółki.

Specjaliści: Złoty stabilny


Porozumienie ministrów finansów Unii Europejskiej w sprawie utworzenia stałego mechanizmu pomocy dla krajów strefy euro będących w potrzebie, o wartości 750 mld euro, poprawiło nastroje tylko na chwilę. We worek złoty ustabilizował się na poziomach z poniedziałku.

MSP podpisało umowę sprzedaży WPEC Legnica z Energetyką z grupy KGHM


Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało z lubińską Energetyką z grupy KGHM umowę sprzedaży 85 proc. akcji Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Legnicy - podało MSP w komunikacie.

Rzońca z RPP: zmiany w strukturze wydatków niezbędne do ograniczenia deficytu finansów publ.


Zmiany w strukturze wydatków są niezbędne do ograniczenia deficytu finansów publicznych - uważa członek RPP Andrzej Rzońca.