Ruch uruchomi portal sprzedający dostęp do wybranych działów gazet


Ruch planuje w grudniu 2009 roku testowo uruchomić portal, w którym można będzie kupić dostęp do wybranych działów poszczególnych gazet.Komercyjnie start projektu ma nastąpić w II kwartale 2010 roku - poinformował dziennikarzy Bogdan Ścibut, członek zarządu spółki ds. kolportażu.

W ubiegłym roku francuski przemysł samochodowy, strategiczny dla gospodarki tego kraju, zlikwidował w następstwie kryzysu ponad 54 tysięcy miejsc pracy - podaje dziennik "Le Figaro". Reakcja na bardzo dobre dane o dynamice produkcji przemysłowej w Polsce, która wyniosła w marcu 12,3 proc. r/r nadeszła z kilkugodzinnym opóźnieniem. W pierwszej chwili można było domniemywać, iż inwestorzy chcą zaczekać jeszcze na piątkowe odczyty danych o sprzedaży detalicznej, aby wyrobić sobie pełny pogląd na tempo wzrostu gospodarczego w I kwartale 2010. Z miesiąca na miesiąc polskie fabryki produkują coraz więcej. Z najnowszych danych GUS wynika, że rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 9,2 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 3,1 proc. To lepiej niż zakładały szacunki analityków.Produkcja przemysłowa na Litwie spadła w październiku 2009 r. najmniej od stycznia. bo słabnie recesja w gospodarce. Kryzys niemal całkowicie wymiótł amerykańskie firmy z Europy. polska jednak znów staje się atrakcyjna dla firm z USA - informuje "Dziennik". Coca-Cola Enterprises Inc posted lower-than-expected quarterly sales, citing lingering economic weakness and tough competition, and said revenue in North America should essentially be flat this year, sending its shares down more than 3 percent on Wednesday.

W grudniu prezydent USA Barack Obama zorganizuje forum w sprawie miejsc pracy. Wygląda jednak na to, że jest to raczej sposób na realizację politycznych celów i pokazanie, iż Biały Dom przejmuje się olbrzymim bezrobociem w Stanach Zjednoczonych, niż znalezienie nowych metod przyspieszenia wzrostu gospodarczego tanim kosztem.

Liniom British Airways (BA) grozi paraliż w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, ponieważ personel kabinowy zapowiedział 12-dniowy strajk, mający się rozpocząć 22 grudnia. Plany wyjazdowe tysięcy ludzi mogą stanąć pod znakiem zapytania. Wzrost zharmonizowanego indeksu cen konsumenckich (HICP) wyniósł w Polsce w lipcu br. 4,5% r/r wobec 4,3% miesiąc wcześniej, podał w piątek unijny urząd statystyczny Eurostat. Według szacunków Eurostatu, średnia inflacja HICP dla wszystkich 27 członków UE wyniosła w lipcu 0,2% r/r wobec 0,6% miesiąc wcześniej.

A strike at Doe Run Peru's Cobriza copper mine is now in its fourth day, a union official said Friday. The Cobriza mine was Peru's sixth largest last year, when it produced 18,519 metric tons of copper. Odsetki jakie można zarobić na bankowych depozytach z miesiąca na miesiąc są coraz niższe. Potężni japońscy biurokraci ruszyli do boju z nieoczekiwanym wrogiem: modelką, która stała się bojowniczką o zdrowy budżet. Renho Murata jest lepiej znana z reklam kostiumów kąpielowych i kariery prezenterki telewizyjnej niż z obalania status quo. Jako minister ds. reform w ekipie nowego premiera Naoto Kana, stanie się wkrótce jedną z kobiet budzących największy lęk w Tokio.Rynki finansowe od lat nie miały okazji doświadczyć tak dramatycznego tygodnia - obawy o poziom zadłużenia publicznego uruchomiły lawinę ograniczania ryzyka. Oszalałe komputery zbiły kursy ponad 300 akcji o ponad 60 proc. Podczas dzisiejszej sesji kurs eurodolara zbliżył się do najwyższego poziomu od trzech tygodni. Wzrost wartości euro względem dolara w okolice 1,2400 dokonał się pod wpływem udanej aukcji hiszpańskiego długu. Wczoraj spread pomiędzy oprocentowaniem hiszpańskich i niemieckich obligacji wzrósł do najwyższego poziomu od czasu wprowadzenia euro. Pod naciskiem premiera ZUS kontroluje Polaków na chorobowym; sprawdzane są nawet kobiety w ciąży, informuje "Gazeta Wyborcza", która podaje wyniki nadzwyczajnych kontroli zwolnień lekarskich, zleconych na początku sierpnia przez Donalda Tuska.

Bielecki obawia się o drugie półrocze


Szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki spodziewa się, że drugie półrocze tego roku będzie gorsze niż pierwsze, a złoty nie powinien silnie umocnić się.

Jen zyskuje w korekcie


Ubiegły tydzień zakończył się wzrostami dolara, przy umiarkowanym apetycie inwestorów na ryzyko. Dane z USA miały mieszany charakter, a tamtejsze indeksy giełdowe zamknęły się w piątek na niewielkim minusie. Przedstawiciele UE wyrazili zaniepokojenie wysokim kursem euro.

Okazja do wzrostów


Wbrew początkowym oczekiwaniom piątkowa sesja nie przyniosła pozytywnych rozstrzygnięć. Bilansem dnia był spadek WIG20 o 0,2 proc. do 2117 pkt. Nieco lepiej sytuacja wyglądała na szerokim rynku dzięki odreagowującym ostatnie spadki małym i średnim spółkom (WIG +0,5proc.)

Wyborcza nadal spada


Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło we wrześniu 2009 roku 355.565 sztuk i było o 10,2 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP).

Ile zapłacimy, by mniej dymić


Ponad 90 mld euro może kosztować Polskę zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. do 2030 r. Dzięki inwestycjom pojawią się też oszczędności, aż 113 mld euro - pisze "Gazeta Wyborcza".

Kontrakty na europejskie indeksy spadają


Kontrakty na indeksy europejskie spadały rano, co wskazuje, że indeks Dow Jones Stoxx 600 może kontynuować swoją największą zniżkę od siedmiu miesięcy, po tym jak prośba Dubaju o odroczenie spłat większej części swoich zobowiązań wstrząsnęła inwestorami giełdowymi.

PKM Duda miała 308 mln zł straty netto w 2009 roku


Polski Koncern Mięsny Duda miał w 2009 roku 308 mln zł straty netto z powodu konieczności utworzenia dodatkowych zapisów. Spółka realizuje program restrukturyzacji, który ma przynieść do 2014 roku 80 mln zł oszczędności - poinformowała spółka w raporcie rocznym.

Pol-Aqua: Udany finisz 2009 roku


P.R.I. Pol-Aqua koniec mijającego roku może uznać za bardzo optymistyczny. Tylko w grudniu spółka podpisała kontrakty na ponad 200 mln złotych.

Gwatowne wahania na rynku walutowym


Dzisiejsza noc przyniosa silne zmiany notowa euro, wpisujce si w proces wyjtkowego rozchwiania rynku walutowego, jaki mona obserwowa w ostatnich dniach. W czasie godzin europejskich i amerykaskich ta nerwowa atmosfera moe si utrzymywa. Szczeglnie, e nie mona wyklucza aktywnoci bankw centralnych na tym rynku.

Unibep skupi do 1,5 mln akcji własnych


NWZA Unibepu zdecydowało o upoważnieniu zarządu do skupu do 1,5 mln akcji własnych. Na skup akcji Unibep przeznaczy od 1,5 do 7,9 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Upoważnienie zarządu do skupu akcji własnych obowiązuje do 31 grudnia 2011 r.

Zamach w Rosji bez wpływu na złotego


Dramatyczne wydarzenia, jakie miały dzisiaj miejsce w moskiewskim metrze, nie przełożyły się na notowania naszej waluty.

Poprawiają się nastroje konsumentów


Sprzedaż detaliczna we wrześniu 2009 roku wzrosła o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, po wzroście o 5,2 proc. w sierpniu, a miesiąc do miesiąca spadła o 0,7 proc. - podał w piątek GUS. W III kwartale poprawiły się też nastroje konsumentów.

W wigilię zakupy szybko albo... wcale


Sklepy firm Tesco, Kaufland, Billa, Makro oraz Globus w tym roku handlować w wigilię Bożego Narodzenia będą tylko do godz. 14. Nie zostawiajcie zakupów na ostatnią chwilę jeśli będziecie wtedy w... Czechach.

PZU: Miliardy pójdą na dywidendę


Walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU zdecydowało o przeznaczeniu łącznie nieco ponad 13,69 mld zł na wypłatę dywidendy za 2009 rok, z czego zaliczka została już wypłacona w listopadzie 2009 roku.

Rosja ostrzega przed przerwaniem dostaw ropy przez Ukrainę


Ukraina nie będzie czynić przeszkód w tranzycie rosyjskiej ropy naftowej, przesyłanej przez jej terytorium do Słowacji, Węgier i Czech. Płynące z Rosji ostrzeżenia na ten temat związane są z wyborami prezydenckimi na Ukrainie - oświadczył Bohdan Sokołowski, przedstawiciel prezydenta Wiktora Juszczenki ds. międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego.

Moody's lekko ostudził nastroje


Wczorajszą sesję amerykańskie giełdy rozpoczęły na plusie i przez zdecydowaną większość dnia utrzymywały się po wzrostowej stronie rynku. Dopiero na zakończenie notowań przewagę zdobyła strona podażowa, spychając indeksy poniżej poziomu poprzedniego zamknięcia.

Świetne wyniki, ambitne cele DELKO


I kwartał 2010 był rekordowy w 15-letniej historii DELKO S.A. Uzyskaliśmy blisko 21% wzrost przychodu i 31% wzrost zysku netto w porównaniu do I kwartału 2009. Tak dobre wyniki to efekt m. in. szybszego wzrostu sprzedaży na nowych kontraktach zawartych w ostatnim czasie z czołowymi producentami chemii i kosmetyków, m. in. z UNILEVER, Reckitt Benckiser oraz Eveline Cosmetics.- powiedział Dariusz Kawecki - prezes DELKO S.A.

Dane o PKB z Polski zaskoczyły mocno pozytywnie


Opublikowane dzisiaj dane makro miały niewielki wpływ na zachowanie kursu głównej pary walutowej. Rano napłynęły informacje o wstępnych szacunkach dotyczących inflacji CPI w Strefie Euro, które wskazały na mocniejszy od oczekiwań odczyt 0,6% r/r (spodziewano się 0,4%).

Gdzie najwięcej zarobisz na lokacie?


Najzyskowniejszych ofert depozytów należy szukać wśród tych z codzienną kapitalizacją. Najwyższe odsetki oferują obecnie Noble Bank, Meritum Bank i Polbank na swoim konie oszczędnościowym - wynika z analizy Expandera. Najniższe oprocentowanie mają natomiast lokaty ze zmiennym oprocentowaniem.

PGE: Kłopotliwe żądania związków


Kłopotliwe żądania związków zawodowych przed planami prywatyzacjami zaplanowanymi w 2010 - podała prasa.