USA: Sowita porcja wyników kwartalnych


Podczas wczorajszej sesji amerykańscy inwestorzy otrzymali sowitą porcję wyników kwartalnych tamtejszych spółek. Konkluzje z nich płynące okazały się brzemienne w skutkach dla strony popytowej, która dzięki nim zdołała się podnieść po morderczej końcówce środowej sesji.

W Grecji ma się dzisiaj zakończyć pierwszy z zapowiadanych strajków urzędników celnych i skarbowych. Protestują oni przeciwko cięciom płac, podwyżce podatków i podniesieniu wieku emerytalnego. Podjęta we wtorek uchwała RPP o zmianie uchwały regulującej sposób tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe jest obarczona poważnymi wadami prawnymi - ocenił prezes NBP Sławomir Skrzypek. Niemiecki Bundestag uchwalił w piątek ustawę budżetową na 2010 roku. Budżet zakłada zaciągnięcie rekordowego w historii RFN nowego zadłużenia: 80,2 miliardów euro. - Będziemy musieli podjąć trudne kroki oszczędnościowe - przyznała podczas budżetowej debaty w niemiecka kanclerz Angela Merkel.„Obrzydliwy kleks”, który – jak mówi żona Freda DeNegri – wylał się z puszki dietetycznej Pepsi, to prawdopodobnie resztki żaby lub ropuchy – stwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA). Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie do końca kadencji, w 2010 r. niewykluczone są niewielkie obniżki - uważa prof. Jan Czekaj, członek RPP. Paliwowe stacje wzbogacą ofertę o usługi hotelowe - zapowiada "Puls Biznesu". Statoil, BP, Shell, Orlen i Lotos szykują noclegową ofensywę. Głównie przy autostradach.

Wojewoda pomorski Roman Zaborowski oraz Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego zaapelowali do Komitetu Strajkowego działającego w Grupie Energa S.A. i do zarządu spółki o ponowne przystąpienie do rozmów w celu zakończenia sporu zbiorowego.

Komisja Europejska zgodziła się na polskie przepisy dotyczące pomocy dla firm dotkniętych kryzysem. - Pakiet wspierający rynek pracy wejdzie w życie w sobotę - powiedziała w TVN CNBC Biznes wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Senatorowie zgłosili w czwartek kilka poprawek do znowelizowanych w kwietniu przez Sejm dwóch ustaw, które zakładają oddłużenie polskiej kolei. Senat chce, by przywrócić im brzmienie zbliżone do tego, jakie proponował wcześniej rząd.

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" zaktualizowało strategię spółki, wyznaczając plan i cele działań na lata 2010-15. TelForceOne planuje emisję nie więcej niż 750 tys. akcji z wyłączeniem prawa poboru, a decyzję o tym mają podjąć akcjonariusze na walnym zgromadzeniu 23 marca - podała spółka w projektach uchwał na walne. Prezydent USA Barack Obama poinformował we wtorek o rządowym wsparciu dla budowy nowych reaktorów atomowych, pierwszych w USA od ponad 30 lat.Do tej pory Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc związaną z powodzią przeznaczył 10 mln zł - poinformował PAP rzecznik funduszu Witold Maziarz. W zależności od wielkości szkód, wsparcie finansowe może wzrosnąć - zaznaczył rzecznik. Obawy o hiszpański sektor bankowy nie zdominowały dzisiaj notowań euro. Rynkowi nie zaszkodziły słowa szefa ECB (J.C.Trichet enigmatycznie przyznał, iż bank centralny będzie bronić niskiej inflacji i stabilności cen), ani słowa szefa FED w Kongresie. W wyniku ostatniej euforii na GPW, akcje polskich blue chipów są znacznie droższe od spółek z większości rynków wschodzących i rozwiniętych - pisze "Puls Biznesu". Drożej niż na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest tylko w Hongkongu, Indiach i Chinach.

Ile prostytucja dokłada do PKB?


W Republice Południowej Afryki po raz pierwszy przy obliczaniu PKB uwzględniono handel narkotykami, prostytucję, kłusownictwo i inne nielegalne działania. Analitycy natychmiast zakwestionowali jednak obliczenia, twierdząc, że... zaniżona wkład przestępczego podziemia w rozwój gospodarczy kraju.

Banki mają problem z jednorękimi bandytami


"Puls Biznesu" pisze, że banki mają problem, gdyż pożyczyły dziesiątki milionów hazardowym firmom. Dziennik wyjaśnia, ze zabezpieczeniem miały być automaty do gier, których wartość - w wyniku antyhazardowej krucjaty - znacznie spadła.

Pracodawcy nie inwestują w pracowników


Polscy przedsiębiorcy mało inwestują w swoich pracowników. Wolą inwestować w maszyny i technologie - przyznaje Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Tłumaczy, że wynika to w dużej mierze z braku wzajemnego zaufania.

TP ocenia potencjał rynku płatnej TV


TP ocenia, że na całym rynku płatnej telewizji pozostało jeszcze do zagospodarowania 1,5-2 mln gospodarstw domowych, spółka jest w stanie objąć swoją ofertą około 90 proc. z tych klientów - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele TP.

Dane z Polski o sprzedaży gorsze od prognoz


Notowania złotego po porannym umocnieniu w dalszej części poniedziałkowej sesji pozostawały stabilne. Kurs EUR/PLN konsolidował się w przedziale 3,9600-3,9800. Dzisiaj ok. godz. 8.00 nastąpiło wybicie dołem z tego zakresu wahań. Wartość euro względem złotego zeszła w okolice 3,9480 i tym samym znalazła się na najniższym poziomie od ponad roku. Po godzinie 10.00 nastąpił jednak powrót ponad 3,9600. Wahania te są podobne do tych z wczorajszego poranka. Doszukując się dalszych analogii, w kolejnych godzinach powinniśmy obserwować konsolidację kursu EUR/PLN w przedziale 3,9600-3,9800.

Gdzie są oferty pracy: Czyste technologie


Wydajność energii, czysta energia, oczyszczanie planety: to wszystko obszary dziedziny znanej jako "czysta technologia", gdzie tworzy się wiele nowych miejsc pracy w czasach, kiedy generalnie perspektywy na zatrudnienie wyglądają ponuro.

Petrolinvest gwiazdą dnia!


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zdecydował o przyznaniu spółce Petrolinvest pożyczki zamiennej na akcje w wysokości 50 mln USD - poinformowała spółka w komunikacie. Fundusze pozyskane z EBOiR zostaną przeznaczone na prace geologiczno-wiertnicze na koncesjach OTG i EmbaYugNeft.

Pracodawcy chcą dostepu do mediów


Organizacje pracodawców domagają się prezentowania swych poglądów w mediach publicznych. Twierdzą, że mają w tej kwestii takie same prawa, jak partie polityczne.

Pracownicy chronieni przed zwolnieniami?


Czy ustawodawstwo antykryzysowe przewiduje szczególną ochronę pracowników przed zwolnieniami? Czy ewentualne roszczenia należy opierać na ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ?

Śnieżka zamierza płacić


Zarząd Fabryki Farb i lakierów Śnieżka będzie chciał wypłacić w tym roku dywidendę na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznej, o ile nie pojawią się znaczące cele inwestycyjne. Firma zamierza w tym roku walczyć o wzrost dynamiki przychodów i zysków - poinformował w piątek dziennikarzy Piotr Mikrut prezesa zarządu Śnieżki.

Infosystems chce pozyskać z nowej emisji 4-5 mln zł, by sfinansować dwa przejęcia


Notowana na rynku NewConnect spółka Infosystems chce do końca III kwartału przeprowadzić nową emisję akcji o wartości ok. 4-5 mln zł. Środki chce przeznaczyć na przejęcie dwóch firm informatycznych z Niemiec i Rosji - podał Infosystems w komunikacie prasowym.

PPL przez przekazanie spki CAD odnotoway 65 mln z straty za 2018 r.


Przekazanie na rzecz Skarbu Pastwa 100 proc. udziaw Chopin Airport Development przez Przedsibiorstwo Pastwowe "Porty Lotnicze" przynioso strat netto za 2018 r, w wysokoci 65 mln z - wynika ze wstpnych wynikw finansowych, o ktrych w rod poinformoway PPL.

"Nie ma przestrzeni dla cięcia stóp"


Nie ma przestrzeni do kolejnych obniżek stóp procentowych, ponieważ utrzymuje się wysoka inflacja - stwierdził w TVN CNBC Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

MFW przekazuje niezwłocznie Haiti 100 milionów dolarów


Dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn oznajmił w czwartek, że instytucja ta "niezwłocznie" przekaże 100 milionów dolarów na odbudowę Haiti z zniszczeń spowodowanych przez wtorkowe trzęsienie ziemi.

Stocznia rozpadła się na kawałki


Pierwsze nieruchomości po likwidowanej Stoczni Gdynia już w rękach nowych właścicieli. Zarządca stoczni podpisał we wtorek w Gdańsku akty notarialne z firmami, które wygrały w licytacjach składniki majątku zakładu.

Na koniec I kw. backlog Qumaka-Sekom przekraczał 270 mln zł


Na koniec I kw. wartość portfela zamówień Qumaka-Sekom na 2010 i 2011 r. przekraczała 270 mln zł. W I kw. zysk netto spółki spadł do 0,57 mln zł z 1,86 mln zł rok wcześniej, a przychody wzrosły do 47,5 mln zł z 36,91 mln zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

W czwartek po południu złoty lekko stracił


W czwartak na rynku walutowym panował relatywny spokój. Jednak po południu złoty zaczął lekko tracić na wartości.

Naliczniejszą grupą imigrantek są w Polsce Ukrainki


Najliczniejszą grupą imigrantek są w Polsce Ukrainki. Pracują jako pomoce domowe i np. nauczycielki języka angielskiego, zwłaszcza w regionach przygranicznych. Zatrudniane są także przy pracach sezonowych. W pierwszej połowie 2009 roku pracodawcy złożyli 120 tys. oświadczeń o zatrudnieniu Ukraińców.

Odreagowanie przeceny


Pomimo wtorkowych wzrostów, wczoraj głównym europejskim indeksom optymizmu starczyło jedynie na otwarcie sesji. Inicjatywę szybko przejęła podaż i powoli, ale konsekwentnie, rynki osuwały się coraz niżej.

Nowe przepisy w sprawie opodatkowania dochodów z Norwegii


Polacy pracujący w Norwegii, których dochód został już opodatkowany w tym kraju, nie będą musieli płacić PIT w Polsce - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm polsko-norweska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.