Szef BPH idzie na emeryturę


Tylko do końca lipca prezesem BPH będzie Józef Wancer. W piątek złożył rezygnację. Wancer już na początku stycznia informował, że w połowie roku chce przejść na emeryturę.

Gant sprzedał w sierpniu 37 mieszkań, tym samym sprzedaż w pierwszych 8 miesiącach 2009 roku wyniosła 428 lokali. Spółka podtrzymuje prognozę sprzedaży do końca roku 700 mieszkań - podał Gant w informacji prasowej. W piątek, tuż po spokojnym zamknięciu rynku w Warszawie, globalni inwestorzy dowiedzieli się o zarzutach, jakie amerykański nadzór giełdowy (SEC) wystosował wobec finansowego giganta -Goldman Sachs - odnośnie wprowadzania w błąd nabywających obligacje związane z segmentem subprime. Zysk operacyjny segmentu produkcji i handlu Grupy Lotos w III kwartale 2009 roku wzrósł do 212 mln zł z 10 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Z kolei zysk operacyjny segmentu wydobywczego spadł do 4 mln zł z 41 mln zł przed rokiem.Rada Nadzorcza Giełdy Papierów Wartościowych powołała dotychczasowego prezesa spółki Ludwika Sobolewskiego na kolejną kadencję - poinformowała GPW w komunikacie prasowym. Lekkie uspokojenie globalnych nastrojów po zawirowaniu wywołanym informacją o kłopotach Dubaju spowodowało poprawę na giełdach i rynku walutowym. Zdaniem analityków, pozwoli to złotemu na zdyskontowanie dobrych informacji o PKB w III kw. i umocnienie się w okolice 4,10 za euro. Dwaj czołowi menadżerowie Barclays powiedzą w tym tygodniu nowojorskiemu sądowi, że brytyjski bank nie uzyskał nieuprawnionych korzyści z transakcji, której przedmiotem były pozostałości po Lehman Brothers. Sprawa pokazuje, że banki powinny sporządzać „testamenty woli”.

"Chcesz poznać swój horoskop? Wyślij sms na numer..." - oferty tego typu można znaleźć na wielu stronach internetowych. Taki sms może kosztować ponad 40 zł - przestrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Indie zamierzają zredukować swe emisje dwutlenku węgla na jednostkę PKB o 24 procent do 2020 roku - wynika ze wstępnych planów rządowych, do których uzyskała dostęp agencja Reutera. Pracownik powinien uzgadniać z pracodawcą zasady, na jakich będzie podnosił swoje kwalifikacje. Jeśli przepisy będą narzucały pracodawcom ponoszenie dodatkowych kosztów na kursy czy studia pracowników, nie będą się na to godzić - uważa PKPP Lewiatan.

- W pierwszej połowie tego roku spadł udział inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami na rynku głównym; wrócili natomiast inwestorzy indywidualni, którzy tworzą około jednej trzeciej obrotów - poinformował we wtorek prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski. Zmienne humory i przesadne reakcje na niezbyt istotne informacje, to obraz ostatniej sesji tygodnia. Od rana widać było dużą wstrzemięźliwość inwestorów w podejmowaniu decyzji. Wiązała się ona oczywiście z oczekiwaniem na to, co ?wymyślą? Amerykanie. Ci zaś przestraszyli się dość oczywistego przecież stwierdzenia Bena Bernanke, że Fed będzie gotów do podwyższenia stóp procentowych, ?gdy prognozy gospodarcze wystarczająco się poprawią?. Ale czy ktoś liczył, że pozostaną na poziomie zera ?na zawsze?? Grupa Eurocash chce w przyszłym roku zwiększyć dynamikę otwarć nowych hurtowni oraz sklepów franczyzowych - powiedział PAP Jan Domański, rzecznik prasowy grupy. W III kwartale 2009 roku grupa Eurocash wypracowała 27,8 mln zł zysku netto (wzrost o 47,2 proc. rdr), co pokrywało się z oczekiwaniami rynkowymi.Zarząd KGHM Polska Miedź, do której należy 100 proc. Telefonii Dialog, woli sprzedać tę spółkę dużemu operatorowi telekomunikacyjnemu, a nie przez giełdę, zaś porozumienie w sprawie sprzedaży jest możliwe w tym roku. KGHM prowadzi z Netią rozmowy o "pomysłach na Dialog" - poinformował dziennikarzy prezes KGHM Herbert Wirth. Wczorajsza lepsza publikacja wskaźnika ISM dla amerykańskiego przemysłu w grudniu (wzrósł on do 55,9 pkt.) w pewnym sensie stała się jednak wsparciem dla złotego. Wzrosty na Wall Street doprowadziły do wzrostu zainteresowania bardziej ryzykownymi aktywami, a obserwowane po północy naszego czasu naruszenie poziomu 1,4457 przez EUR/USD, uruchomiło większą falę popytu na złotego. Przedstawiony przez premiera Donalda Tuska Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów na lata 2010-2011 jest w dużym stopniu przypomnieniem expose szefa rządu sprzed dwóch lat - powiedział w piątek PAP minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL).

Multikino może mieć dwucyfrową dynamikę wzrostu EBITDA w '09


Multikino, którego EBITDA w 2008 roku wzrosła o 66 proc. do 45 mln zł, przewiduje w 2009 roku dalszą jej poprawę. Niewykluczone, że dynamika wzrostu EBITDA będzie w tym roku dwucyfrowa - poinformował PAP Wojciech Kostrzewa, prezes Grupy ITI, głównego akcjonariusza spółki.

PGE zamierza sprzedać swój pakiet akcji Polkomtela


Polska Grupa Energetyczna podjęła decyzję o rozpoczęciu przygotowań do sprzedaży akcji operatora sieci telefonii komórkowej Polkomtel i w najbliższym czasie ogłosi przetarg na wybór doradcy w tym procesie - poinformowała PGE w komunikacie prasowym.

Stoczniowcy żądają rozmów z rządem


Po niedoszłej transakcji z Katarczykami stoczniowcy mają coraz mniej szans na pracę przy produkcji statków. Domagają się rozmów z rządem na temat specjalnej ochrony i świadczeń - pisze "Dziennik".

Żywiec miał 130,26 mln zł zysku netto w I poł. 2009 r., spadek o 37,7% r/r


Spółka Żywiec miała 130,26 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I połowie 2009 roku wobec 208,99 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie w środę.

Dane o zatrudnieniu mogą przechylić szalę


Poprawę nastrojów rynkowych dało się zauważyć już w środę, kiedy to pomimo przeciętnych danych z USA osłabła siła sprzedających na rynkach akcji, zaś notowania EURUSD powróciły w okolice 1,49 wobec niezmiennej postawy Fed. Wczoraj lepsze tygodniowe dane o nowych bezrobotnych wystarczyły, aby podtrzymać sentyment. Nie jest to jeszcze zdecydowany optymizm, zapowiadający ataki na nowe szczyty, co dodatkowo zwiększa znaczenie dzisiejszych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Problemy z unijnymi dotacjami dla przedsiębiorców


"Rzeczpospolita" pisze, że w kilku regionach Polski nasilają się problemy z wypłatą unijnych dotacji dla przedsiębiorców.

Program dobrowolnych odejść z pracy w PKN Orlen


281 pracowników PKN Orlen chce skorzystać z Programu Dobrowolnych Odejść Emerytalnych i Kompensacyjnych, który spółka wdrożyła na początku lipca 2009 r. - poinformował w czwartek PAP rzecznik płockiego koncernu Dawid Piekarz.

Oferta Kulczyka warta 100 mln euro?


Wiosną na giełdzie pojawi się Kulczyk Oil Ventures Odniesie sukces, gdy udowodni, że ma złoża, a nie tylko plany - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Nie taka grypa straszna, jak ją malują?


Grypa nie musi nas pokonać! - przekonuje dr n. med. Anna Świątecka z Departamentu Przeciwepidemicznego Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w rozmowie z Bartoszem Reszczykiem.

Opel porozumiał się ze związkami


Zarząd Opla porozumiał się z europejską reprezentacją związków zawodowych (radą zakładową) ws. planu restrukturyzacji - donosi w piątek dziennik "Financial Times" w swoim serwisie dla abonentów (FT Alerts).

Kurs EUR/USD poniżej 1,3000


Złoty we wtorek silnie stracił na wartości. Do osłabienia polskiej waluty przyczynił się znaczny wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach, który z kolei dokonał się za sprawą ponownego wzrostu obaw o losy mniej rozwiniętych państw strefy euro, takich jak Grecja, Portugalia i Hiszpania.

Górale górą. Zakopianka bez zmian


Górale stawiają na swoim, a szans na modernizację newralgicznego odcinka zakopianki od Poronina do stolicy Tatr nie ma - pisze "Rzeczpospolita".

Asseco Poland planuje emisję do 3,41 mln akcji serii I


Zarząd Asseco Poland zdecydował o podwyższeniu kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego o nie więcej niż 3,41 mln zł poprzez emisję do 3,41 mln akcji serii I z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - poinformowała spółka w komunikacie.

Łukaszenka: Gazprom nam nie płaci


Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ostrzegł w piątek na posiedzeniu rządu w Mińsku, że jeśli Gazprom nie ureguluje w pełni długu za tranzyt gazu, to jego kraj wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu i ropy przez swoje terytorium. Nie jesteśmy im nic winni - odpowiada na to Gazprom.

"Ben wyhamował upadek naszej gospodarki"


Barack Obama mianował Bena Bernanke na drugą kadencję na stanowisku szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. - Ben podszedł do znajdującego się na krawędzi zapaści systemu finansowego ze spokojem i wiedzą; śmiałymi działaniami i niesztampowym myśleniem pomógł wyhamować upadek naszej gospodarki - argumentował prezydent Obama.

Amerykanie tyją w pracy


Słaba ekonomia sprzyja tyciu amerykańskich pracowników - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CareerBuilder.com, największego w USA portalu pośredniczącego w szukaniu pracy.

Zaproszenie do negocjacji ws. kupna siedmiu PKS-ów


Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna do 85 proc. akcji siedmiu Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej - poinformował w czwartek resort skarbu. Oferty można składać do 18 stycznia w siedzibie MSP.

Bahrain's Gulf Finance to set up $326 mln Syrian unit


Bahrain's Gulf Finance House (GFH) said it was close to setting up a $326 million unit in Syria as the Islamic investment bank looks to boost revenues in a relatively untapped banking market.

Chcesz zjeść z Buffettem? Licytuj


Na portalu aukcyjnym eBay ruszyła coroczna aukcja lunchu w towarzystwie legendarnego Warrena Buffetta. Cena wywoławcza to 25 tys. USD. Aukcja potrwa do piątku.

4 mln kary dla Triady


Aż dziesięć biur podróży ukarał po wakacjach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rekordowa kara - dla biura podróży Triada - przekroczyła 4 mln złotych.