Amerykanie tyją w pracy


Słaba ekonomia sprzyja tyciu amerykańskich pracowników - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CareerBuilder.com, największego w USA portalu pośredniczącego w szukaniu pracy.

Do tego, że żyjemy w ciekawych czasach, nikogo nie trzeba przekonywać. Popularyzacja internetu, dynamiczny rozwój gospodarek wschodzących, budowle ponad kilometrowych wieżowców w Dubaju, były nie do pomyślenia jeszcze kilkanaście lat temu. Środowe notowania złotego rozpoczęły się na poziomach z wczorajszego popołudnia, czyli bliskich tegorocznym minimom na parze EURPLN. Po godzinie 10.00 złoty jednak zaczął tracić na wartości w reakcji na dane z Niemiec. Indeks Ifo odnotował co prawda wzrost do poziomu 90,5 pkt., czyli powyżej oficjalnego konsensusu (89 pkt.), jednak po wcześniejszych świetnych danych z Niemiec (wskaźniki PMI i ZEW) rynek mógł liczyć na jeszcze więcej i w efekcie po publikacji danych na rynkach akcyjnych obserwowaliśmy realizację zysków. Wprowadzenie nowej, opcjonalnej, możliwości dokonywania zapisów testamentowych umożliwiającej dysponowanie poszczególnymi częściami majątku i wskazywanie, którym osobom mają one przypaść po śmierci właściciela przewiduje projekt zmian w Kodeksie cywilnym przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości.Kurs akcji spółki Fast Finance, która przeniosła się z rynku NewConnect, spadł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku regulowanym GPW o 3,6 proc. do 1,08 zł. Spójność i koordynacja polityk makroekonomicznych, surowsze sankcje za łamanie dyscypliny i antykryzysowy mechanizm wsparcia krajów strefy euro w potrzebie - taka jest wizja przyszłego zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, ujawniona w środę przez KE. Miliarder Warren Buffet, który obiecał przeznaczyć lwią część swojej fortuny na cele dobroczynne, powiedział w poniedziałek, że zapotrzebowanie na wsparcie charytatywne jest bezustanne.

Od środy rano stanie produkcja w Cementowni Górażdże. Jak podała firma, Wysoka woda uniemożliwia uruchomienie taśmociągu z surowcem przesyłanym z kopalni Folwark. Cementownia leży na południe od Opola, w połowie drogi do Krapkowic, w pobliżu Odry.

Spółka informatyczna Asseco South Eastern Europe (ASEE) zadebiutuje na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w środę 28 października, wynika z komunikatu giełdy. Unia Europejska potwierdziła w czwartek, że opublikuje dane o emisji dwutlenku węgla za 2009 rok w ramach swojego system handlu pozwoleniami. Roczny raport pokaże prawdopodobnie spadek emisji o 10-12 procent.

Although Europe is exiting the economic crisis, its growth will only be modest this year, the head of the European Central Banks said Saturday Z podkulonym ogonem i przygotowani na porażkę, ale próbujemy. WIG20 zbliżył się dziś o kolejnych 10 punktów do szczytów tegorocznej hossy. Zostało mniej niż czterdzieści do pokonania. Piątek przyniósł ciąg dalszy tendencji spadkowej na nowojorskiej giełdzie. Przyczyniły się do tego słabe rezultaty szeregu przedsiębiorstw przemysłowych, pesymistyczne oceny stanu gospodarki prezesów kompanii kolejowych i spadek cen ropy. Sytuacji nie poprawiły lepsze niż oczekiwano wyniki gigantów informatycznych - Microsoft i Amazon.Kredyt bez odsetek? Ktra instytucja finansowa posza klientom a tak bardzo na rk? Owym filantropem nie jest bank, a urzd skarbowy, ktry ma tak "ofert" dla maych firm stawiajcych pierwsze kroki w biznesie. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powtórzyła w poniedziałek, że na szczycie UE w tym tygodniu nie zapadną decyzje o pomocy finansowej dla pogrążonej w kryzysie Grecji. Dubaj wesprze restrukturyzację zadłużenia Dubai World kwotą 9,5 miliardów dolarów, ponieważ należący do państwa holding zwrócił się do wierzycieli, by poczekali na zwrot pieniędzy do ośmiu lat.

Polcolorit zakończył I półrocze niewielkim zyskiem


- Producent płytek ceramicznych Polcolorit zakończył pierwsze półrocze 2009 roku zyskiem netto w wysokości 613 tys. zł wobec blisko 8 mln zł straty netto przed rokiem - poinformowała spółka w raporcie.

Rośnie dług Polaków


W tym roku zadłużenie naszego państwa przypadające na obywatela zwiększy się o 2,1 tys. zł. Na koniec roku każdy z nas będzie obciążony kwotą ponad 19 tys. zł - pisze "Rzeczpospolita".

Chile Central Bank Unanimously Voted To Maintain Rate


The five-person governing council of Chile's central bank unanimously voted in favor of leaving its key rate unchanged at its August monetary-policy meeting, according to the minutes of that meeting released Friday.

Jutro dane o PKB USA w I kw.


Kurs EUR/USD po porannym wzroście skonsolidował się w pobliżu wczorajszych szczytów usytuowanych na 1,3260, a następnie powrócił w okolice 1,3200. Na umiarkowaną zwyżkę pozwoliło niewielkie zmniejszenie się obaw o kondycję mniej rozwiniętych państw strefy euro.

Upadku euro nie można wykluczyć!


Nie można wykluczyć, że dojdzie do załamania się euro i projektu europejskiego - ocenił amerykański finansista George Soros w opublikowanym w środę wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Die Zeit". Uważa on, że niemiecka polityka oszczędności zagraża Europie.

Citi to sell Bellsystem stake to Bain for $1 bln


Citigroup Inc said on Sunday it has agreed to sell its stake in Japanese telemarketer Bellsystem24 to U.S. private equity firm Bain Capital for 93.5 billion yen ($1 billion).

Polska i Rosja uzgodniły porozumienie gazowe


Polska i Rosja uzgodniły w czwartek w Moskwie treść porozumienia międzyrządowego w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski - podało w czwartek PAP biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki. Negocjacje gazowe są zakończone - napisano w komunikacie.

Obama obiecuje walkę z plamą ropy i rozliczenie BP


W przemówieniu telewizyjnym prezydent USA Barack Obama zapowiedział zatamowanie wkrótce 90 procent wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej i potwierdził, że zażąda od odpowiedzialnego za to koncernu BP utworzenia funduszu rekompensującego straty z powodu katastrofy.

Tydzień rozpoczęliśmy od umocnienia ryzykownych aktywów


Początek nowego tygodnia inwestorzy rozpoczęli od realizowania zysków z ostatnich spadków. Sprzyjały temu nieco lepsze dane o indeksie PMI dla sektora produkcyjnego w Strefie Euro, który niespodziewanie wzrósł do poziomu 52,4 pkt (oczekiwano 52 pkt).

KBC podniósł rekomendację dla Grupy Lotos


KBC podniósł rekomendację dla Grupy Lotos do "kupuj". Analitycy KBC, w raporcie z 12 października, podwyższyli rekomendację dla Grupy Lotos do "kupuj" z "trzymaj", a wycenę do 32,60 zł z 21,70 zł.

Grecka bieda


Grecka produkcja przemysłowa spadła w kwietniu o 5,1 proc. w relacji rok do roku, czyli bardziej niż w marcu, gdy spadek wyniósł 3,7 proc. Sektor przemysłowy w odniesieniu do poprzedniego roku spada już dwudziesty czwarty miesiąc z rzędu i 27 miesiąc z ostatnich 28. Ostatni raz, kiedy w ujęciu rocznym pojawił się wzrost produkcji, miał miejsce w listopadzie i grudniu 2007 roku. W ujęciu miesięcznym produkcja Grecji w kwietniu także spadła o 3,8 proc. po wzroście o 4,8 proc. w marcu i lutym.

Ukraina wznowiła dostawy ropy naftowej przez rurociąg Przyjaźń


Ukraina wznowiła w środę wieczorem dostawy rosyjskiej ropy naftowej, płynącej ropociągiem "Przyjaźń" w kierunku Czech i Węgier - poinformowali przedstawiciele państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy i ministerstwa ds. paliw i energetyki w Kijowie.

Światowe giełdy osiągnęły trzytygodniowe minimum, inwestorzy boją się o ożywienie


Światowe giełdy spady w czwartek do poziomu najniższego od trzech tygodni. Sygnał do przeceny dało Wall Street, gdzie rozczarowujące wyniki europejskich korporacji i słabe dane na temat amerykańskiej gospodarki wzbudziły obawy o siłę ekonomicznego ożywienia.

Ministerstwo: ponad 80 proc. importu paliw w szarej strefie


Ponad 80 proc. bułgarskiego importu paliw i olejów silnikowych przypada na szarą strefę gospodarczą - poinformował bułgarski wicepremier i minister finansów Simeon Diankow, cytowany przez niedzielną prasę sofijską.

Zielone światło KE ws. pomocy dla Grecji


Witając z zadowoleniem program cięć i reform budżetowych, do jakich zobowiązała się Grecja, Komisja Europejska dała w niedzielę zielone światło dla wsparcia finansowego tego pogrążonego w długach kraju strefy euro. Udzielą go inne kraje wspólnej waluty i MFW.

PGNiG: pierwsze wyniki dot. gazu niekonwencjonalnego za kilka tygodni


Za kilka tygodni PGNiG uzyska pierwsze wyniki prac, oceniających możliwości występowania gazu w złożach niekonwencjonalnych w Markowoli na Lubelszczyźnie - poinformował dyrektor biura poszukiwań w PGNiG Andrzej Maksym.

DI BRE podwyższył cenę Budimeksu


Analitycy DI BRE, w raporcie z 29 października, podtrzymali rekomendację "trzymaj" dla Budimeksu, jednocześnie podwyższając cenę docelową do 82,5 zł z 78,8 zł.

Stopa bezrobocia w Niemczech bez zmian


Stopa bezrobocia w Niemczech w sierpniu 2009 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,3 proc. wobec również 8,3 proc. w lipcu - podał we wtorek Federalny Urząd Pracy w komunikacie. To najwyższy poziom od 2007 r.

MF: zmiany w przekazywaniu zaliczek od 2013 r.


Resort finansów chce, by od 2013 roku przedsiębiorcy przestali płacić w grudniu podwójne zaliczki podatkowe - wynika z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów założeń do projektu nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych i VAT. Ubiegłoroczna nowela ustaw o PIT i CIT przewiduje, że tego typu zmiany wejdą w życie od przyszłego roku.

QInvest i Fortis celują w polskie stocznie?


QInvest z Kataru chce inwestować w stocznie. I to wspólnie z holenderskim bankiem Fortis. Obie instytucje założyły wart 200 milionów dolarów fundusz, który w ciągu najbliższych 18 miesięcy będzie skupował tanie aktywa stoczni i czekał na wzrost ich wartości. Czy może chodzić o polskie stocznie? Obie te firmy interesowały się już naszymi zakładami w Gdyni i Szczecinie.