Dobry sentyment wokół Polski może powodować presję aprecjacyjną


Dobry sentyment kształtujący się wokół Polski będzie powodował rosnące zainteresowanie kapitału zagranicznego polskim rynkiem, co może się przekładać na zwiększoną presję aprecjacyjną na złotego - ocenia Marek Belka, dyrektor Departamentu Europejskiego MFW.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii spadł w III kw. 2009 mniej, niż wcześniej szacowano, bo wydatki konsumentów przestały spadać i poprawiła się sytuacja w sektorze usługowym. W ustawie o dopłatach do kredytów hipotecznych nie brakuje niedociągnięć, które są chętnie wykorzystywane przez kredytobiorców. Także tych, którzy nie powinni korzystać z programu. Polska gospodarka potrzebuje innowacji - uważa laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomi Edmund Phelps. Uczestnik Światowego Forum Ekonomicznego w Davos docenia fakt, że nasz kraj zdołał obronić się przed kryzysem, ale podkreśla, że tylko wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych pomoże stworzyć atrakcyjną gospodarkę.Chociaż w USA zdaje się przeważać opinia, że recesja ma się ku końcowi, a niektórzy ekonomiści uważają, że już się zakończyła, sygnały o sytuacji gospodarczej nie są jednoznaczne. Zarząd Zakładów Chemicznych Police podpisał porozumienie z działającymi w zakładzie organizacjami związkowymi, co przybliża spółkę do otrzymania od PKO BP kredytu w wysokości 190 mln zł - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Amerykański gigant branży spożywczej Kraft Foods przejął brytyjskiego producenta słodyczy Cadbury. Transakcję przypieczętowali akcjonariusze Cadbury, wyrażając na nią zgodę w głosowaniu. Decyzja oznacza też, że Cadbury będzie musiało sprzedać naszego Wedla.

Alicja Milińska oraz Aleksander Moroz zrezygnowali z pełnienia funkcji wiceprezesów zarządu spółki odzieżowej LPP, poinformowała spółka w komunikacie.

Telefonia Dialog w I kwartale 2010 roku miała 14,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 3,4 mln zł zysku w analogicznym okresie 2009 roku - podał w raporcie za I kwartał KGHM, który jest właścicielem Dialogu. Parlament węgierski ratyfikował w poniedziałek wieczorem umowę międzyrządową w sprawie budowy gazociągu Nabucco, podpisaną w połowie lipca w Ankarze - poinformowała we wtorek agencja MTI.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki obuwniczej NG2 wyniosły 62,9 mln zł w listopadzie, co oznacza spadek o 7,5% w skali roku, podała firma w piątek. W okresie styczeń-listopad przychody zwiększyły się natomiast o 22,4 % r/r do 854,2 mln zł. Miedź jest wyceniana w środę podczas handlu w Azji na ponad 6,6 tys. USD za tonę - podają maklerzy. Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 14 sierpnia, podtrzymali rekomendację "trzymaj" dla Unibepu i ustalili cenę docelową dla papierów tej spółki na 6,10 zł.Sprawdziły się ranne prognozy dotyczące umocnienia się dolara po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Gdyby teraz doszło do nowelizacji ustawy budżetowej i tym samym zwiększenia deficytu budżetowego, to dla rynków finansowych byłby jasny sygnał, że sytuacja Polski jest bardzo niestabilna - powiedział w wywiadzie dla "Polska The Times" Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku Organizacje dobroczynne próbowały sądownie odebrać fiskusowi podatek VAT, nakładany na charytatywne SMS-y. Usłyszały, że nie mają prawa występować w tej sprawie. Rocznie fiskus zabiera z charytatywnych wiadomości 5 mln zł.

IDMSA nadal rekomenduje ‘kupuj’ dla Multimedia Polska, wycena 9,10 zł


Analitycy Domu Maklerskiego IDMSA podtrzymali swoją rekomendację "kupuj" dla dostawcy telewizji kablowej i usług telekomunikacyjnych Multimedia Polska oraz utrzymali dwunastomiesięczną cenę docelową dla jednej akcji na poziomie 9,10 zł, wynika z raportu datowanego na 6 października i odtajnionego w środę.

Ceny ropy blisko 79 USD za baryłkę


Ceny ropy naftowej wynoszą we wtorek blisko 79 USD za baryłkę, po największym wzroście od 6 tygodni podczas poniedziałkowej sesji - podają maklerzy.

DM PKO BP podniósł rekomendację dla Cyfrowego Polsatu do 'redukuj' i obniżył wycenę do 13,50 zł


Analitycy DM PKO BP w raporcie z 12 listopada podnieśli do "redukuj" ze "sprzedaj" rekomendację dla Cyfrowego Polsatu i obniżyli cenę docelową akcji spółki do 13,50 zł z 14,66 zł wcześniej, wynika z raportu odtajnionego w poniedziałek.

Rynek wart 142 mln zł


142,1 mln zł wyniosła w minionym roku łączna wartość umów zawieranych przez 351 spółek z warszawskiej GPW z firmami audytorskimi - wynika z podsumowania "Parkietu".

Eurostat podał dane nt. inflacji HICP w Polsce


Inflacja HICP w Polsce wyniosła w maju 2010 roku w ujęciu rocznym 2,3 proc. wobec 2,7 proc. w kwietniu - podał w środę Eurostat.

Rosja: wielka afera przemytnicza


Dziewięć wysoko usytuowanych osób, w tym dyrektor rosyjskiego dilera samochodów Aston Martina, zostało zatrzymanych w związku z przemytem luksusowych jachtów. Może to być największa afera przemytnicza tego typu w Rosji.

Libet należący do Innova Capital chce zbudować/kupić zakład produkcji kostki brukowej


Libet, producent kostki brukowej kupiony w marcu przez fundusz Innova Capital, planuje budowę zakładu produkcyjnego lub akwizycję. Spółka chce zaistnieć szerzej na rynku Polski północnej i zdynamizować rozwój segmentu premium. Innova Capital ocenia, że inwestycja w spółkę ma charakter trzy-pięcioletni.

Zarząd SSPH chce wznowić produkcję statków w Szczecinie


Zarząd Stoczni Szczecińskiej Porta Holding (SSPH) chce wznowić produkcję statków w Szczecinie. W tym celu wystąpił do sądu o wstrzymanie sprzedaży majątku upadłej spółki - poinformowano PAP w komunikacie po piątkowym posiedzeniu rady nadzorczej Porty Holding.

Kierowco! I ty dołożysz do PKP


W tym roku zacznie się wielkie oddłużanie PKP. Co najmniej 2,5 mld zł na ten cel ma trafić w ciągu najbliższych pięciu lat z wpływów z opłaty paliwowej - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Karząca ręka UOKiK: teraz deweloperzy


Deweloperzy na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd po serii wymierzonych kar pokazuje, jak przedsiębiorcy zajmujący się budową mieszkań próbują naciągać klientów. A że za mieszkanie płaci się ogromne sumy, to i straty mogą być spore.

MSP chce sprzedać Kombinat Budowlany w Kołobrzegu


Ministerstwo skarbu zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 85 proc. udziałów spółki Kombinat Budowlany w Kołobrzegu - poinformował resort skarbu. Oferty można składać do 19 kwietnia.

Kontynuacja zniżki na rynku eurodolara


W czasie dzisiejszej sesji na zagranicznym rynku walutowym obserwowaliśmy kontynuację spadków pary EUR/USD. Zniżka doprowadziła kurs eurodolara pod poziom 1,3350.

Modlimy się o ciepłą zimę


Dyrektor departamentu ropy i gazu w resorcie gospodarki Maciej Kaliski powiedział, że w listopadzie powinny zostać wznowione negocjacje z Rosjanami w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Do końca tygodnia Gazprom oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo powinny przygotować szczegóły uzgodnień korporacyjnych.

W 2010 r. spadło zaufanie liderów opinii do biznesu - Edelman


46 proc. polskich liderów opinii ma zaufanie do biznesu, co oznacza spadek o 5 pkt proc. od 2009 roku - podano w raporcie agencji Edelman.

Kogo zrujnuje nadchodząca gorączka złota?


William Sharpe, Myron Scholes, Robert Merton. Co łączy te postacie świata finansów? Wybitne osiągnięcia naukowe i nagrody Nobla to jedna strona medalu. Cieniem na ich teoretycznej, naukowej działalności kładą się jednak dokonania praktyczne.

Nikkei 225 wzrósł o 0,01 proc.


Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,01 proc. i wyniósł 9.871,68 pkt.

Gigantyczna zmowa cenowa. Przepłacaliśmy 11 lat!


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 411 mln zł kar na producentów cementu za uczestnictwo w kartelu - poinformowała w czwartek na konferencji prezes Urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. To najwyższa kara nałożona przez Urząd w dwudziestoletniej historii.

Na giełdzie bez paniki, mimo pesymistycznych prognoz


W piątek nie sprawdziły się niektóre najczarniejsze prognozy, dotyczące sytuacji na Wall Street po spadku cen akcji w następstwie niepomyślnych wiadomości z amerykańskiego rynku pracy i kryzysu w Europie.

U nas gigant, w świecie - krasnal


Najcenniejszą marką na Starym Kontynencie jest największy na świecie producent telefonów komórkowych - fińska Nokia. Wynika to z raportu "Eurobrand 2009" sporządzonego przez wiedeński European Brand Institute. W zeszłym roku marka Nokii warta była 3 mld euro więcej. Stale jest jednak na czele klasyfikacji.

Wybrańcy prezydenta dostali nominacje


Prezydent Lech Kaczyński wręczył w środę wieczorem nominacje nowym członkom Rady Polityki Pieniężnej - Zycie Gilowskiej, Adamowi Glapińskiemu i Andrzejowi Kaźmierczakowi. Swoją funkcję zaczną oficjalnie pełnić w piątek.