Górale górą. Zakopianka bez zmian


Górale stawiają na swoim, a szans na modernizację newralgicznego odcinka zakopianki od Poronina do stolicy Tatr nie ma - pisze "Rzeczpospolita".

Asseco Poland planuje w styczniu 2010 roku przeprowadzenie emisji akcji z prawem poboru na 1/3 posiadanych akcji własnych z jednoczesnym umorzeniem tej samej liczby akcji - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes spółki Adam Góral. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że GDDKiA miała prawo zmusić konsorcjum Alpine Bau do opuszczenia placu budowy ok. 18-km odcinka autostrady A1 od Świerklan do granicy z Czechami w Gorzyczkach - o takim postanowieniu Sądu poinformowała w piątek Dyrekcja. WIG20 na zamknięciu sesji w poniedziałek wzrósł o 0,77 proc. i wyniósł 2352,02 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 141 spółek, 167 spadł, 43 nie zmienił się. Akcjami 3 spółek nie handlowano.



Brazil, Russia, India and China will account for more than one-third of global automotive sales within the next four years, and what car sells best will be as varied as the countries themselves. Po uchwaleniu przez unijnych ministrów w miniony weekend pakietu stabilizacyjnego opiewającego na 750 mld euro na rynek miały powrócić dobre nastroje - i powróciły, jednak tylko na chwilę. Cyfrowy Polsat podpisał z operatorem satelitarnym Eutelsat trzy umowy przedłużające wynajem transponderów na satelicie HotBird 8, poinformowała spółka. Wartość umów to 340 mln zł.

Niemiecka ustawa o prewencyjnym gromadzeniu danych na temat łączności telefonicznej i internetowej jest sprzeczna z konstytucją - orzekł we wtorek Federalny Trybunał Konstytucyjny z siedzibą w Karlsruhe.

Choć Polacy coraz częściej biorą kredyty w euro, to jednak ci zadłużeni we frankach szwajcarskich będą mieli przez najbliższy rok więcej powodów do radości - wskazuje "Puls Biznesu". Rata takiego kredytu będzie stabilna albo nawet trochę niższa niż obecnie. Kredytobiorcy w euro muszą przygotować się na wzrost rat. Dopiero po przekroczeniu 67 lat będzie można wykorzystać tę część środków z III filara, które są objęte ulgą podatkową. Odliczeniu będzie podlegać 4,8 tys. zł rocznie - przewiduje przedstawiona w poniedziałek autopoprawka do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o PIT.

Od 1 stycznia przewoźnicy kolejowi w Unii Europejskiej, jak PKP w Polsce, będą musieli się liczyć z konkurencją z zagranicy na trasach międzynarodowych, także między stacjami krajowymi. Wchodzi w życie dyrektywa liberalizująca rynek pasażerskich przewozów kolejowych. WIG20 na zamknięciu sesji w środę spadł o 2,34 proc. i wyniósł 2370,07 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 80 spółek, 218 spadł, 49 nie zmienił się. Akcjami 8 spółek nie handlowano. Central European Pharmaceutical Distribution, spółka prowadząca działalność detaliczną w Polskiej Grupie Farmaceutycznej, nie uplasuje w 2009 roku prywatnej emisji akcji, aby pozyskać finansowanie na akwizycje w regionie - poinformował na konferencji prasowej Michał Perlik, odpowiedzialny za relacje inwestorskie w CEPD.



Toyota - niegdyś uznawana za najbardziej bezpieczne i niezawodne auto świata - chyba na dobre nadszarpnęła swoją dobrą opinię. Po odkryciu, że w amerykańskich toyotach prius i lexusach szwankują hamulce i pedał gazu, użytkownicy tych aut boją się wsiadać za kierownicę. Japoński koncern samochodowy postanowił poprawić swój wizerunek wielką kampanią reklamową. Czy to się uda? Dług publiczny na koniec ubiegłego roku przekroczył 51 procent PKB - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej". Złoty pozostał na stabilnych poziomach w piątek, choć umocnił się w skali tygodnia, oceniają analitycy. Według nich, w przyszłym tygodniu notowania złotego będą zależały od nastrojów na rynkach globalnych.

Eksperci alarmują: coraz mniej owiec w Polsce


Owczarstwo w Polsce może całkowicie zaniknąć. Polacy nie chcą kupować rodzimej wełny ani skór, bo kożuchy nie są modne. Nie ma tradycji jedzenia baraniny, z kolei jagnięcina jest dla polskich konsumentów za droga.

DSS obniżają prognozy, zawieszają plan przejęcia Łużyckich Kopalni Bazaltu


Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS) obniżyły prognozę przychodów ze sprzedaży na ten rok do 196,1 mln zł, EBITDA do 45,5 mln zł, oraz prognozę zysku netto do 5,8 mln zł - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Wcześniejsza prognoza zakładała przejęcie przez DSS Łużyckich Kopalni Bazaltu, teraz plan ten został zawieszony.

Silny spadek indeksów


Miniony tydzień zakończył się silnym spadkiem indeksów, a zadecydowały o tym, w głównej mierze sesja czwartkowa i piątkowa. Na początku tygodnia kupujący próbowali skorygować spadek z poprzedniego tygodnia, ale trzeba przyznać, iż przychodziło to im z dużym trudem.

PZU zatrzęsie parkietem w pierwszej połowie maja


Debiut PZU na warszawskiej giełdzie jest planowany na pierwszą połowę maja - poinformował TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa Aleksander Grand. We wtorek Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA złożył prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego.

Oferta Budimeksu najlepsza


Zakończył się przetarg na budowę i doprojektowanie drugiego terminala lotniska pasażerskiego w Gdańsku. Komisja przetargowa uznała, że najkorzystniejszą ofertę złożył Budimex.

Aktywa zagranicznych TFI


Chociaż w styczniu panowały zmienne nastroje na rynkach akcji i ostatecznie światowe giełdy zakończyły miesiąc na minusie, to jednak aktywa w grupie 12 monitorowanych przez nas instytucji zagranicznych nie uległy istotnej zmianie.

Rada nie tnie stóp, ale rata kredytu spada


Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dziś stóp procentowych, ale osoby spłacające kredyty muszą się liczyć z nieznacznym wzrostem oprocentowania w kolejnych miesiącach. Polska należy obecnie do niezbyt licznej grupy państw, które mają ujemne realne stopy procentowe, chociaż stopy nominalne mamy stosunkowo wysokie.

Zysk operacyjny Lotosu wzrósł


Zysk operacyjny segmentu produkcji i handlu Grupy Lotos w III kwartale 2009 roku wzrósł do 212 mln zł z 10 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Z kolei zysk operacyjny segmentu wydobywczego spadł do 4 mln zł z 41 mln zł przed rokiem.

Rynek złotego czeka na dane o polskiej CPI, produkcji w USA i wieści z Brukseli


Dla kursu złotego w poniedziałek istotny będzie odczyt inflacji CPI za luty, dane o produkcji przemysłowej w USA, a także wynik spotkania ministrów finansów państw strefy euro w Brukseli w sprawie Grecji - oceniają analitycy. Odczyt CPI może mieć także wpływ na krzywą rentowności.

Posłowie przeciwni ograniczeniu reklam piwa w mediach


Sejm nie zgodził się, by reklamy piwa mogły być emitowane w mediach wyłącznie między godz. 23 a 6. Posłowie odrzucili w czwartkowym głosowaniu projekt PiS, który wprowadzał takie rozwiązanie.

WIG20 jak Feniks z popiow


Wczorajsza panika w Europie i USA dla wielu, szczeglnie niedowiadczonych inwestorw, zwiastowaa potencjalny armagedon na GPW w dniu dzisiejszym. Dowiadczeni inwestorzy prbowali jednak dyskontowa ewentualne odbicie na giedach i nasz rynek otworzy si zdecydowanie na plusie.

Wzrost sprzedaży brytyjskiego detalisty


Wchodząca w skład indeksu FTSE250 brytyjska spółka HMV ogłosiła wzrost wielkości sprzedaży o 1,7 proc., pomimo, że należąca do HMV sieć księgrani Waterstone's zanotowała znaczny jej spadek.

WIG20 wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł 2359,88 pkt.


WIG20 na zamknięciu sesji w środę wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł 2359,88 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 143 spółek, 156 spadł, 48 nie zmienił się. Akcjami 9 spółek nie handlowano.

Bój się prezesie - wraca korupcja!


Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek.

Daimler ma się zgodzić na zapłacenie 200 mln dolarów


Daimler zgodził się zapłacić ok 200 mln dol., a dwie jego spółki zależne przyznają się do zarzutów, aby zakończyć prowadzone na szczeblu federalnym śledztwo w sprawie domniemanych łapówek płaconych w zamian za kontrakty za granicą – twierdzą osoby znające szczegóły porozumienia.

Call2Action zadebiutuje 25 sierpnia na NC


Call2Action, oferująca sprzedaż powierzchni reklamowych na własnych nośnikach multimedialnych, zadebiutuje we wtorek 25 sierpnia na rynku NewConnect. Do końca roku spółka chce pozyskać z prywatnej emisji 4 mln zł - podała Call2Action w komunikacie prasowym.

10 tysięcy dolarów za pracę w... toalecie


Praca za 10 tysięcy dolarów (prawie 30 tys. zł) w miejskiej toalecie? Nie, to nie pomyłka.

Szczyt UE w sprawie pomocy dla Grecji


Sprawa pomocy dla pogrążonej w kryzysie Grecji może zdominować rozpoczynający się po południu (ok. 17-tej) dwudniowy, unijny szczyt w Brukseli. Nie jest wykluczone, że jeszcze przed oficjalnym spotkaniem przywódców z całej Unii dojdzie do narady głów państw strefy euro.

Chiny studzą oczekiwania co do szybkiej aprecjacji juana


Wszelki wzrost kursu juana będzie stopniowy, powiedział w poniedziałek szef chińskiego handlu, podkreślając swoim komentarzem sprzeczne interesy ścierające się w chińskim centrum decyzyjnym.

Rostowski: Złoty na hazardzie nie straci


Minister finansów Jacek Rostowski jest przekonany, że polityczne zawirowania wynikające z afery hazardowej nie spowodują osłabienia polskiej waluty. Minister wręcz twierdzi, że zdecydowane działania rządu i premiera zwiększą pozytywny odbiór Polski w oczach zagranicy.