Unijny komisarz ds. energii przyjedzie do Polski


Unijny komisarz ds. energii Guenter Oettinger przjeżdża w przyszłym tygodniu do Warszawy na rozmowy z polskim rządem o priorytetach w polityce energetycznej na kolejne pięć lat - powiedziała w środę PAP jego rzeczniczka Merlen Holzner.

Samorząd województwa lubelskiego złamał polskie i unijne prawo, podejmując polityczną decyzję o podziale unijnych dotacji - uważa resort rozwoju regionalnego. I jeśli nie naprawi swojego błędu, wypłata unijnej kasy może być mu wstrzymana. To pierwszy taki przypadek w Polsce W ciągu kilku tygodni Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może potwierdzić "istotne" zasoby gazu niekonwencjonalnego w Pakistanie - poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc. Pierwsze po wakacjach posiedzenie Sejmu mogą zdominować sprawy podatkowe. Zaplanowano na nim pierwsze czytania kilkunastu projektów zmian w ustawach podatkowych, przygotowanych zarówno przez rząd jak i sejmową komisję \\\\\\\"Przyjazne Państwo\\\\\\\".Kolejne dwa polskie produkty tradycyjne zostały zarejestrowane przez Komisję Europejską - truskawka kaszubska i ser redykołka - podało ministerstwo rolnictwa. Unijną ochroną objętych jest już 14 polskich produktów. Dla porównania w 2008 r. spółka miała 41,03 mln zł zysku. Przychody spadły o 22,8 mln zł do 113,7 mln zł Pracownicy PGE Elektrowni Bełchatów powiedziała się w referendum za strajkiem, gdyby planowana konsolidacja energetyki miała wprowadzić niekorzystne dla pracowników rozwiązania - informuje "Dziennik Łódzki"

Z notatnika aspiranta W prywatnej drukarni w gminie Dębe Wielkie, policjanci.znaleźli kilka tysięcy nielegalnych etykiet różnych towarów, m. in. markowych alkoholi, napojów gazowanych, chipsów, kawy, papierosów i ...

- Produkcja samochodów osobowych w Unii Europejskiej spadła w zeszłym roku o 13 proc., ciężarowych zaś o 64 proc. w porównaniu z 2008 r., osiągając najniższy poziom od czternastu lat - wynika z danych europejskiej federacji producentów samochodów ACEA. Kredyt dla Zakładów Chemicznych Police będzie do 80 proc. poręczony przez Agencję Rozwoju Przemysłu

7 maja br. opublikowany został raport zbiorczy nt. potencjału zarządzania regulacyjnego 10 państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. Raport został przygotowany w ramach Programu SIGMA realizowanego przez Komisję Europejską i OECD. 32% ankietowanych kandydatów ubiegających się o pracę kłamie w swoich CV, wynika z badań przeprowadzonych przez Antal International. Niezależnie od wieku, nieprawdziwe informacje podają głównie na temat znajomości języków obcych i zakresu obowiązków. Prezydent Barack Obama podpisał w czwartek uchwaloną przez Kongres USA ustawę mającą pomóc w walce z bezrobociem. Pakiet wart jest 17,5 mld dol.Energy issues and the condition of Polish economy were major topics raised during a meeting of Waldemar Pawlak, the Deputy Prime Minister, and Adam Szejnfled, the Deputy Minister of Economy, with Orselia Kalantzopoulos, the Director of the World Bank for Central European and Baltic Countries. The meeting, held on 8 July 2008 on the premises of the Ministry of Economy, was not their first one. Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik sprzedał samochód w systemie VAT marża za kwotę 25 000 zł, który kupił wcześniej od osoby prywatnej za 20 000 zł. W jaki sposób sprzedaż tę powinien ująć w deklaracji VAT? Czy należy w niej ująć jedynie tę część, która dotyczy marży, czy też całą kwotę a jeżeli tak, to w jakich pozycjach. Zarządowi Presspubliki nie udało się osiągnąć porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie obniżek płac. Zamiast powrotu do pensji sprzed roku, zarząd zamierza wprowadzić roczne premie uzależnione od wyników spółki.

Astarta chce kupić maszyny rolnicze producentów z UE i USA za ok. 10 mln USD




Z konarem na stację benzynową


Z notatnika aspiranta W nocy do jednej z stacji benzynowych w Rudzie Śląskiej wszedł młody mężczyzna z pokaźnym konarem drzewa, żądając wydania gotówki. Kilka godzin później na ...

Coraz częściej nie spłacamy pożyczek gotówkowych


Po wyraźnym osłabieniu w poniedziałek, złoty dziś próbuje odrabiać straty. O godzinie 11:15 kurs USD/PLN testował poziom 2,8182 zł, a EUR/PLN 4,1962 zł. W obu przypadkach oznacza to spadek o 0,5 gr.

Prezes URE przeszedł od słów do czynów w sprawie Vattenfalla i RWE


Prezes URE wszczął postępowanie w sprawie cofnięcia zwolnienia z obowiązku zatwierdzania taryf udzielonego przedsiębiorstwom energetycznym w 2007 r. - poinformowała rzeczniczka Urzędu Agnieszka Głośniewska.

PKP Cargo przewiozło 104,6 mln ton w 2009 roku, przekroczyło plan o 3,3%


# dochodzi inf. z komunikatu Pekao S.A. #

Kornasiewicz pełni obowiązki prezesa Pekao S.A.


Od poniedziałku Alicja Kornasiewicz została p.o. prezesa zarządu Pekao S.A. - poinformował bank na stronach internetowych. Po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego, Kornasiewicz będzie szefem banku.

Polscy posiadacze obligacji Lehman Brothers idą do sądu


Grupa klientów Banku Handlowego pozwała go do sądu, bo za namową jego doradców zainwestowali i stracili na obligacjach upadłego amerykańskiego Lehman Brothers

"Puls Biznesu": nieudacznicy tracą miliony


Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zabierze leniom unijne dofinansowanie. Polska wschodnia traci setki milionów. Beneficjenci są oburzeni - akcentuje "Puls Biznesu".

KE planuje na Białorusi projekt dotyczący oszczędności energii


Komisja Europejska planuje na Białorusi realizację projektu dotyczącego oszczędności i efektywności energii o wartości 5 miliardów euro. Powiadomił o tym w czwartek przedstawiciel KE na Białorusi Jean-Eric Holzapfel.

BALTEXPO 3 - rozwój portów morskich w Polsce


- Rząd polski podejmuje działania na rzecz rozwoju portów morskich. Pracami budowlanymi i modernizacyjnymi objęte są drogi dostępowe do portów, połączenia kolejowe, tory wodne i falochrony. ...

Resort skarbu chce sprzedać spółkę Marmur Sławniowice


26 maja odbędzie się aukcja udziałów spółki Marmur Sławniowice, zajmującej się m.in. wydobyciem kamieni ozdobnych - poinformował resort skarbu. Zgłoszenia do udziału w licytacji inwestorzy mogą składać w MSP do 21 maja.

Analitycy: Złoty odrabia straty, poprawa nastrojów na świecie


Złoty we wtorek odrabiał straty z początku tygodnia, ale dalsze notowania uzależnione będą od nastrojów na świecie - uważają analitycy. Dilerzy rynku długu sądzą, że pozytywny sentyment powinien się utrzymać.

Bieńkowska: do 25 mld zł wydatków unijnych w 2010 roku


Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska chciałaby, aby w przyszłym roku wydatki z funduszy unijnych na lata 2007-2013 wyniosły 24-25 mld zł. Polska jest na pierwszym miejscu w Unii, jeśli chodzi o wypłaty z tych funduszy - powiedziała we wtorek dziennikarzom.

Magazyn opakowań w systemie Sente WMS


Zakończył się etap wdrażania programu SENTE WMS ((ang. Warehouse Management System), ułatwiającego zarządzanie magazynem wysokiego składu u producenta opakowań PET dla chemii gospodarczej i kosmetyków. Oprogramowanie ...

EBOR przejmie pakiet udziałów w Iberdrola Renewables Polska


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przejmie pakiet udziałów w polskiej i węgierskiej filii hiszpańskiej firmy Iberdrola Renovables, inwestującej w odnawialne źródła energii, zwłaszcza w instalacje wiatrowe - postanowiła w środę rada dyrektorów banku.

Mniejszy ruch w porcie Montreal


Niedawno pisaliśmy o kłopotach portu w Hamburgu i zmniejszających się przewozach kontenerowych. Tym razem o mniejszych przeładunkach raportuje port w Montrealu. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku ...

Tylko 72 z 4000 byłych stoczniowców ma pracę


Większość nawet nie szuka nowego zajęcia. Łudzą się, że ich zakład w końcu jednak ruszy

Agora nie wyklucza kolejnych przejęć


Tymczasem w ubiegłym roku w tym samym czasie spółka pokazała 29 mln zł straty netto

PKP Cargo powoli staje na nogi


Państwowy potentat na rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce wychodzi na prostą. We wrześniu po raz pierwszy od początku roku przewiózł więcej niż 10 mln ton towarów

"Telegraph": Niemcy i Francja rozważają "dwuwarstwowy" system euro


Niemcy i Francja badają możliwość stworzenia dwuwarstwowego systemu wewnątrz strefy euro tak, by odseparować silniejsze gospodarki północnej Europy od słabszych południowoeuropejskich i ograniczyć przez to zasięg kryzysu - twierdzi sobotni "Daily Telegraph".