GBP/USD - wykres dzienny


(Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; formacje cenowe - kolor biały; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem, ale obraz techniczny nie uległ istotnej zmianie. Po słabszym otwarciu WIG-20 testował wsparcie wynikające z linii przyspieszonego trendu wzrostowego, gdzie pojawił się popyt ze strony kupujących. - Przesunięcie części składki emerytalnej z OFE do ZUS i wyższy wiek emerytalny tylko dla ochotników - tak według minister pracy Jolanty Fedak ma wyglądać w najbliższej przyszłości system emerytalny. Eksperci od dawna twierdzą, że pierwsza propozycja uderzy w drugi filar, a druga skazuje spowoduje, że emerytury tych, którzy wcześniej odejdą z pracy będą niskie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy PKP Polskie Linie Kolejowe nie złamały prawa, odwołując pociągi Przewozów Regionalnych z powodu długów - poinformowała prezes Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. W tej sprawie wszczęte zostało odpowiednie postępowanie.Astro, która jest producentem m.in. Familady, zadebiutuje na rynku NewConnect 7 kwietnia - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych. Podczas wczorajszej sesji amerykańscy inwestorzy otrzymali sowitą porcję wyników kwartalnych tamtejszych spółek. Konkluzje z nich płynące okazały się brzemienne w skutkach dla strony popytowej, która dzięki nim zdołała się podnieść po morderczej końcówce środowej sesji. Idziesz teraz, żeby się ubezpieczyć od powodzi? To nie zdziw się, że się nie uda. Ekspert ubezpieczeniowy mówi wprost: nie ubezpieczą cię, jeśli szkoda jest pewna lub bardzo prawdopodobna. Potwierdzają to towarzystwa ubezpieczeniowe, choć zapewniają, że bez problemu przedłużają dotychczasowe umowy, także zagrożonym wodą klientom.

W środę bykom nie udało się kontynuować zwyżki indeksów, z jakimi mieliśmy do czynienia podczas wtorkowych notowań.

Koszt uzdrowienia sytuacji w Fannie Mae i Freddie Mac, czyli instytucjach hipotecznych, które w zeszłym roku wykupiły albo gwarantowały trzy czwarte amerykańskich pożyczek mieszkaniowych, wyniesie co najmniej 160 mld dol., a może wzrosnąć nawet do 1 bln dol. Jest to największa operacja ratowania przed upadłością w dziejach Ameryki. Stany Zjednoczone, Chiny oraz Wielka Brytania - te kraje w cigu ostatnich godzin przycigny najwiksz uwag uczestnikw rynku. Niestety, informacje stamtd pynce nie naleay do optymistycznych, co moe odgrywa rol podczas ostatniej sesji w tym tygodniu, ale i rwnie w kolejnych dniach. O poranku polska waluta nieco traci, niemniej zoty pozostawa stabilny po wczorajszych (wstpnych) danych GUS pokazujcych wzrost gospodarczy w czwartym kwartale 2018 na poziomie 4,9 proc. r/r.

Sposobem na bezpieczeństwo energetyczne może być wspólny zakup gazu poza granicami Unii Europejskiej dla wszystkich krajów członkowskich UE - powiedział w piątek w Gdańsku przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Kierowcy powinni mieć prawo wyboru, jakie części kupią i w jakim warsztacie będą naprawiać auto - uważa prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfred Franke. W KE trwają prace nad nowym prawem dot. części samochodowych. Wtorkowy "Financial Times" publikuje ostatni artykuł nieżyjącego prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Został on przekazany pismu na krótko przed tragiczną śmiercią Skrzypka w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na publikację wyraziła zgodę wdowa i NBP.PLL LOT za 2009 r. odnotował stratę operacyjną w wysokości 335,3 mln zł - poinformował prezes spółki Sebastian Mikosz. 31 mln zł linia straciła w związku z zamknięciem w kwietniu przestrzeni powietrznej nad Polską z powodu chmury pyłu wulkanicznego. Dochody Polaków rosną szybko, ale jeszcze szybciej - rosną ich aspiracje finansowe. W wynikach tegorocznej edycji Diagnozy Społecznej, którą zaprezentowano w czwartek, nie ma śladu skutków kryzysu finansowego w warunkach życia gospodarstw domowych. Piątkowe dane o rynku pracy w USA przyniosły euforię na rynku i złoty przebił tegoroczne szczyty, a możliwe jest jego dalsze umocnienie.

Napłw BIZ prowadzonych przez PAIiIZ w I kw. wyniósł 160 mln EUR - PAIiIZ


W I kwartale 2010 roku PAIiIZ doprowadziła do rozpoczęcia w Polsce 14 inwestycji o łącznej wartości 159,24 mln EUR, w wyniku których powstanie w okresie najbliższych kilku lat 2651 nowych miejsc pracy - poinformowało PAP biuro prasowe agencji. Obecnie PAIiIZ prowadzi 132 projekty, o 50 więcej niż rok temu, o łącznej wartości 5,1 mld euro, w wyniku których może powstać 35,1 tys. miejsc pracy.

Polsko-czeska wojna o kiełbasę


Krajowi producenci wystąpili o unijną rejestrację tradycyjnej receptury kabanosów i kiełbasy myśliwskiej. Polskie wnioski zamierzają zawetować Czesi, którzy argumentują, że te kiełbasy to także ich specjał - pisze "Rzeczpospolita".

Rosną ceny warzyw i owoców


W związku z wysokimi mrozami rosną ceny warzyw i owoców. W porównaniu ze styczniem zeszłego roku trzeba za nie w hurcie płacić od 15 do 33 procent więcej - wynika z danych podwarszawskiego Rynku Hurtowego w Broniszach.

To będzie najtrudniejszy budżet od 1993 roku


Budżet państwa na rok 2010 będzie szczególnie trudnym budżetem, najtrudniejszym od 1993 r. Zasadniczym problemem jest deficyt finansów publicznych, który przybiera zatrważające rozmiary.

Zapisy na akcje Volteksu przesunięte


Zgodnie z kolejnym, nowym harmonogramem oferty publicznej spółki Voltex zapisy w transzy dużych i małych inwestorów potrwają od 24 do 27 listopada - podała spółka w komunikacie prasowym.

Walne zgodziło się na zmodernizowanie instalacji pakowania w Puławach


Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Zakładów Azotowych Puławy zgodziło się na zmodernizowanie kosztem 23,9 mln zł pakowni saletry amonowej - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Nie szanowali kobiet - zapłacą 250 mln USD


Szwajcarska firma farmaceutyczna Novartis została ukarana grzywną w wysokości 250 mln USD za dyskryminację kobiet od 2002 roku. Sąd w Nowym Jorku nie miał wątpliwości - naganne jest płacenie niższych pensji damom zatrudnionym na takim samym stanowisku co mężczyzna.

Jak nisko może spaść euro?


Euro osiągnęło wczoraj 4-letnie minimum do dolara. Euro znalazło się pod presją wywołaną obawami, iż pakiet ratunkowy Unii Europejskiej nie zdoła powstrzymać kryzysu fiskalnego a cięcia budżetowe mocno zadłużonych krajów zahamują wzrost gospodarczy w strefie euro.

Do akcji wkraczaj "suby specjalne"


Czwartkowa sesja bya do emocjonujca. W obliczu wyranego osabienia zotego, ktre byo "echem" zawirowa na rynkach midzynarodowych, ale take nieco sabszych danych z kraju o dynamice produkcji przemysowej i niepokojcych informacji z terenw powodziowych (moliwy spadek wzrostu produkcji i dodatkowe obcienia dla budetu), na rynek wkroczy Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedajc euro za zote w okolicach 4,20 z.

Transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa


W pewnych przypadkach dostawa towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Dotyczy to m.in. dostaw, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Podatnicy często mają wątpliwości, czy dana transakcja może być uznana za dotyczącą przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Drogi samochód osobowy warto amortyzować obniżoną stawką amortyzacyjną


Obniżanie podatkowych stawek amortyzacyjnych może być instrumentem optymalizacyjnym w przypadku używania samochodów osobowych o wartości początkowej przekraczającej 20.000 euro.

Katarczycy obwąchiwali stocznie od 2008 r.


Katarski fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights (SPFG) wyraził zainteresowanie projektem stoczniowym już we wrześniu 2008 r. - wynika z informacji przedstawionej przez MSP. Resort opublikował w poniedziałek kalendarium spotkań swoich przedstawicieli oraz Agencji Rozwoju Przemysłu z reprezentantami funduszu, który wylicytował w maju br. główne aktywa stoczni Gdynia i Szczecin.

Z powodu braku danych i wolnego dnia w USA złoty będzie stabilny


Poniedziałkowa sesja na rynku walutowym będzie bardzo spokojna z powodu wolnego dnia w USA oraz braku ważnych danych makro. Zdaniem analityków inwestorzy oczekują też na bardzo ważne wtorkowe posiedzenia rady Ecofin.

Sobolewski powołany ponownie na prezesa GPW


Rada Nadzorcza Giełdy Papierów Wartościowych powołała dotychczasowego prezesa spółki Ludwika Sobolewskiego na kolejną kadencję - poinformowała GPW w komunikacie prasowym.

Zima spustoszyła nam portfele


Zima odeszła na urlop i wróci dopiero pod koniec grudnia. Niestety, przez ostatnie trzy miesiące narobiła szkód wartych dziesiątki miliadów złotych. To koszt m.in. odśnieżania, naprawy dróg i wymiany pękniętych rur. Sami warszawiacy musieli zapłacić za walkę z zimą 120 milionów złotych. Reszta Polaków - łącznie pół miliarda złotych.

Czas na wybicie górą?


Po spokojnym pod względem ilości publikacji makroekonomicznych początku tygodnia, w środę inwestorzy analizujący wskaźniki opisujące stan poszczególnych gospodarek mieli ręce pełne roboty.

Zysk netto Asseco Poland w '09 może być lepszy niż konsensus


Zysk netto Asseco Poland w 2009 roku może być dwucyfrowo lepszy niż zakłada obecnie rynkowy konsensus na poziomie 314 mln zł - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes spółki Adam Góral.

Ponad 30 osób na jedno miejsce pracy!


Niepokojące są dane o bezrobociu w Czechach. Bez pracy jest tam teraz ponad pół miliona obywateli a oferty opiewają na 33 tys. miejsc. W przyszłym roku bezrobocie będzie tam 11-procentowe (teraz 8,6-proc.).

Nacisk na Niemcy ws. instrumentu pomocy dla Grecji


Mimo sprzeciwu Niemiec szef Komisji Europejskiej Jose Barroso ponowił w poniedziałek apel o pilną zgodę w sprawie instrumentu skoordynowanej pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji. Na kanclerz Angelę Merkel naciskają też inne kraje UE.

Parkuj i jedź z PKP


PKP do 2012 roku zamierza w siedmiu największych miastach stworzyć specjalne parkingi dla rowerzystów (Bike & Ride) i dla kierowców (Park & Ride) - czytamy w "Rzeczpospolitej".