Grecja znowu tnie jak brzytwą


Greków czeka bardzo mocne zaciskanie pasa. Rząd w Atenach - by ratować zrujnowane finanse publiczne - obetnie wydatki o 4,8 miliarda euro. Greków czeka między innymi podniesienie VAT-u i zamrożenie emerytur. Związki zawodowe już zapowiadają protesty. 055X

Rosja wrzuca prywatyzacyjny piąty bieg. Jak zapowiedział wicepremier Igor Szuwałow, rząd podniósł kwotę planowanych przychodów z prywatyzacji w przyszłym roku z 70 do 100 miliardów rubli, czyli 3,5 miliarda dolarów. W IV kwartale 2009 roku, po raz trzeci z kolei odnotowano dalszą poprawę nastrojów konsumenckich, jednak tempo poprawy było niższe niż poprzednio - podał w czwartek GUS. Kolejne urzędy pracy zawiadamiają Zakład Ubezpieczeń Społecznych, że nie mogą opłacić bezrobotnym ubezpieczenia zdrowotnego - ujawnia dziennik "Rzeczpospolita" we wtorkowym wydaniu.Dominique Strauss-Kahn, the French Socialist politician heading the International Monetary Fund, on Sunday sidestepped questions about whether he may seek to run in France's 2012 presidential election, saying only he was happy with his current job. Inflacja konsumencka wyniosła 3,4% r/r w listopadzie wobec 3,1% w październiku, uważają analitycy ankietowani przez agencję ISB. Według nich, największy wpływ na poziom wskaźnika CPI ma wzrost cen paliw oraz żywności, co połączone z niską ubiegłoroczną bazą statystyczną spowoduje wzrost CPI także w grudniu. Czwartkowa rada nadzorcza Unipetrolu wybrała na stanowisko prezesa spółki Piotra Chełmińskiego. Dotychczasowy prezes, Krzysztof Urbanowicz, zrezygnował ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym - poinformował Unipetrol na swojej stronie internetowej.

Już w styczniu rusza cykl szkoleń "Inwestuj bez granic" organizowanych przez GO4X we współpracy z Fundacją Studenckie Forum Business Centre Club. Nowością będzie sposób prowadzenia szkoleń wspólnie z dużą organizacją studencką oraz materiały dydaktyczne jakie zaprezentuje zespół GO4X. Na największą uwagę zasługuje przygotowany, we współpracy z maklerami Trader's Book - unikalne i dotąd niepraktykowane na polskim rynku kapitałowym wydawnictwo edukacyjne.

Już za dwa lata Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może zacząć eksportować gaz ziemny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Spółka miałaby skorzystać z premii dzięki upustom na gaz sprowadzany z Rosji i sprzedaży własnego, bardzo taniego surowca za granicę. Przedział cenowy akcji w ofercie publicznej EKO Holding został ustalony na 6,60-8,60 zł.

Rozszerzyć eurostrefę o Polskę, Czechy, Estonię i Bułgarię lub zamknąć się w wąskim gronie i pogłębiać integrację. To rozbieżne i najdalej idące wnioski z greckiego kryzysu - czytamy w "Rzeczpospolitej". Nearly a quarter of people across 27 countries worldwide believe free market capitalism is fatally flawed, according to a poll published on Monday to mark 20 years since the fall of the Berlin Wall. Ulewy i powodzie pustoszą południe Polski - w tym tereny rolnicze. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina zaś: nawet 4 mln zł na wznowienie produkcji będzie mógł otrzymać rolnik, którego gospodarstwo ucierpiało w wyniku powodzi.Indeks największych spółek z warszawskiej GPW, który dynamicznie spadał na początku czwartkowej sesji, od godziny 10. stabilizuje się w okolicach 2.340 pkt. Analitycy oceniają, że indeks pozostanie raczej na minusie do końca sesji. Początek tygodnia na warszawskiej giełdzie przyniósł niemrawe odbicie przy ożywionym handlu. Przebieg sesji odzwierciedlał obecną przewagę sprzedających na rynku akcji, uważają analitycy. Ponad 620 wniosków o odszkodowania za hałas wynikający z sąsiedztwa lotniska Okęcie złożyli do władz portu mieszkańcy okolicznych terenów. - Szacowana kwota odszkodowań to ok. 90 mln zł - poinformował rzecznik lotniska Jakub Mielniczuk.

Amerykanie mniej mobilni, m.in. wskutek kryzysu


Recesja i czynniki demograficzne sprawiają, że znani z geograficznej mobilności Amerykanie coraz rzadziej zmieniają miejsce zamieszkania - ustalili badacze z waszyngtońskiego Brookings Institution.

Mało pocieszający raport ekonomiczny Białego Domu w USA


Administracja prezydenta USA Baracka Obamy przedstawiła w czwartek raport z prognozami gospodarczymi na bieżący rok, przewidujący utrzymywanie się wysokiego bezrobocia - ok. 10 proc. Wzrost PKB ma wynieść 2,5 proc.

LPP chce w 2010 r. zwiększyć powierzchnię handlową o 40-50 tys. mkw


Grupa LPP planuje w przyszłym roku zwiększyć powierzchnię handlową o 40-50 tys. mkw. W tym roku wzrost powierzchni sieci wyniesie 65 tys. mkw - poinformował na wtorkowej konferencji Dariusz Pachla, wiceprezes spółki.

W krainie kangurów rosną stopy


Stopy procentowe w Australii poszły w górę. Bank Centralny tego kraju - zgodnie z oczekiwaniami analityków - podniósł główną stopę z 3,75 procent do 4 procent. To już czwarta podwyżka stóp w ciągu ostatnich pięciu posiedzeń australijskich władz monetarnych.

Dom Development wprowadza do sprzedaży 256 lokali w nowej inwestycji na Gocławiu


Dom Development wprowadza do sprzedaży 256 mieszkań w I etapie inwestycji przy ulicy Jugosłowiańskiej na warszawskim Gocławiu. Łącznie w trzech etapach ma powstać 656 lokali, a pierwszy etap ma zostać oddany do użytku w IV kwartale 2011 roku - poinformował Dom Development w poniedziałkowym komunikacie.

VAT od usług już unijny


Podatek VAT od usług świadczonych za granicą będzie pobierany w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywcy takiej usługi, a nie tam, gdzie siedzibę ma firma świadcząca usługę - przewiduje podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowelizacja ustawy o VAT.

Znaleźć pracę poprzez portal LinkedIn


Możecie mówić, że jestem staromodna. Mam 51 lat i ciągłe kłopoty z technologią XXI wieku. Czasami wręcz stawiam jej opór. Krzywiłam się, gdy kilka lat temu zaczęłam dostawać pierwsze zaproszenia na portal LinkedIn. Zastanawiałam się, czy to konieczne. Niechętnie poświęciłam pięć minut, by pobieżnie przejrzeć jeden z e-maili z zaproszeniem i podać podstawowe informacje o sobie. Potem jednak przestałam wchodzić na tę stronę.

Glapiński: budżetowe prognozy rządu to element czarnego PR-u


Przedstawiony przez ministra finansów czarny scenariusz przyszłości budżetu jest obliczony na to, by w toku kampanii prezydenckiej powiedzieć, że jest lepiej niż zakładano, a to zasługa rządu Donalda Tuska. Przynajmniej w części jest to element czarnego PR-u - powiedział w niedzielę PAP doradca prezydenta, prof. SGH Adam Glapiński.

KBC Securities podwyższył wycenę Agory


Analitycy KBC Securities w raporcie z 17 sierpnia podwyższyli wycenę akcji Agory o 28 proc. do 17 zł za sztukę, ale utrzymali rekomendację "sprzedaj".

Musimy pomagać, żeby nie zniszczyć euro


Prezydent Francji Nicolas Sarkozy twierdzi, że Unia Europejska musi pomagać Grecji. Alternatywą jest zniszczenie strefy euro. Słowa te padły przed paryskim spotkaniem prezydenta z premierem Hellady Georgiosem Papandreu. Trasa obejmuje także Berlin i Waszyngton.

Indeks WIG20 zakończył czwartek na plusie


Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu zakończył czwartek na plusie. Z powodu awarii zasilania dzisiejsze otwarcie Warszawskiej Giełdy zostało przesunięte na godz. 11:30, co tym samym potwierdziło zdaniem analityków sprawdzalność pechowego 13-go.

Bardzo droga zdrada Tigera


Aż 220 milionów dolarów będą kosztowały romansy Tigera Woodsa amerykańskie telewizje i reklamodawców, którzy z nim współpracowali - wylicza agencja Bloomberga.

NBP: Nie potrzebujemy linii kredytowj MFW


Nie jest obecnie zasadne ponowne ubieganie się przez Polskę o udostępnienie elastycznej linii kredytowej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy - oświadczył Narodowy Bank Polski. Zadeklarował jednak, że może poprzeć starania o linię, gdyby minister finansów uznał to za konieczne.

Citigroup podniósł rekomendację dla Enei do "kupuj" z "trzymaj"


Analitycy Citigroup podnieśli rekomendację dla Enei do "kupuj" z "trzymaj" - poinformował w czwartek Bloomberg.

Przecenę złotego powstrzymały dane z rynku amerykańskiego w czwartek


Przecenę polskiej waluty powstrzymały w czwartek dobre dane napływające z rynku amerykańskiego na temat rynku pracy, oceniają analitycy.

Wojna na torach


PKP Przewozy Regionalne złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez PKP Intercity - poinformował w czwartek wieczorem rzecznik PKP Przewozy Regionalne. Zdaniem zarządu PKP PR, PKP Intercity chce wyeliminować z rynku swojego konkurenta, czyli PKP PR.

Awantura o remont Okęcia


Wrześniowy remont warszawskiego lotniska Okęcie spowodował prawdziwą burzę wśród touroperatorów - informuje "Puls Biznesu".

Od skutków powodzi nie ubezpieczamy


Zarządy firm ubezpieczeniowych rozesłały do swoich oddziałów i agentów polecenia wstrzymania zawierania umów ubezpieczeniowych od powodzi - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Ronson miał 8,72 mln zł zysku netto w IV kw. 2009 r., wzrost o 1378,5% r/r


Firma deweloperska Ronson Europe miała 8,72 mln zł skonsolidowanego zysku netto w IV kw. 2009 roku wobec 0,59 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Słabsze nastroje i realizacja zysków


Większość ankietowanych przez prasę analityków zakłada rozpoczęcie korekty spadkowej jeszcze w styczniu i nie wyklucza pogorszenia klimatu na rynkach akcji w drugiej połowie roku.