Papież upomina się o prawa protestujących robotników z włoskich fabryk


Benedykt XVI podczas niedzielnego spotkania na Anioł Pański w Watykanie upomniał się o prawa robotników z dwóch włoskich fabryk, które mają zostać zamknięte: filii Fiata w Termini Imerese na Sycylii oraz zakładu metalurgicznego Alcoa w Portovesme na Sardynii.

Parlament Ukrainy zabronił we wtorek podnoszenia cen leków w okresie kryzysu finansowego oraz zdecydował o podwyżce płac minimalnych. W odpowiedzi resort finansów ogłosił, że ustawa o podwyżkach płac doprowadzi do zwolnienia aż 45 proc. pracowników budżetówki. Kara umowna w sytuacji, gdy odstpienie od umowy byo racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, a jego celem byo osignicie przychodw lub zachowanie rda przychodw, moe stanowi koszt uzyskania przychodu. Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1265/09. Chiny odnotowały w marcu pierwszy miesięczny deficyt handlowy od blisko sześciu lat, spowodowany wzrostem importu żelaza, miedzi, węgla i ropy naftowej oraz rosnące ceny tych surowców - powiedział BBC wiceminister handlu Chin.Wydział Corporate Finance Domu Maklerskiego AmerBrokers S.A. informuje, że po sesji 7 maja 2010 roku przy kursie 92 zł dla spółki Comarch zmieniona została rekomendacja ze SPRZEDAJ na NEUTRALNIE. W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2009 r. inwestorzy indywidualni uzyskali ponad 80 tysięcy pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Oznacza to wprawdzie spadek o 9,6 proc. w porównaniu do ubiegłego rekordowego roku, ale wynik ten jest średnio o 59 proc. wyższy niż w latach 2003-2006. Powd w niewielkim stopniu wpynie na gospodark naszego kraju i budet pastwa - uwaaj eksperci, z ktrymi rozmawiaa w pitek PAP. Rzd ma rodki na nadzwyczajne sytuacje - dodaj.

Czst praktyk wrd przedsibiorcw jest korzystanie z rnego rodzaju form doksztacania w trakcie prowadzonej dziaalnoci gospodarczej. Jedn z takich form s studia licencjackie. Poniewa profil podjtej edukacji pozostaje najczciej w zwizku z zakresem prowadzonej dziaalnoci, podatnicy pytaj o moliwo zaliczenia wydatkw na jej sfinansowanie do kosztw uzyskania przychodw.

Wzrost gospodarczy Polski wyniósł 1,1% w 2009 roku, napisała agencja ratingowa Fitch Ratings w raporcie poświęconym emisji euroobligacji przez Polskę. Agencja prognozowała w listopadzie, że PKB Polski wzrośnie w 2009 r. o 0,8%, a w lipcu - że Polska odnotuje zerowy wzrost. Na 2010 rok agencja prognozuje wzrost gospodarczy w wysokości 1,5%. PBG jest bliskie wejścia w wart 600 mln zł projekt deweloperski, w którym giełdowa spółka ma mieć 70-proc udział, a pozostałe 30 może objąć znany gracz z rynku deweloperskiego - poinformował w poniedziałek dziennikarzy Jerzy Wiśniewski, prezes PBG.

- Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji rosną w reakcji na komentarze amerykańskiej Rezerwy Federalnej - podają maklerzy. Konsorcjum, którego liderem jest Pemug podpisało umowę z Lubelskim Węglem Bogdanka o wartości 34,4 mln zł plus podatek VAT- podał Pemug w komunikacie. W świetle lepszych od oczekiwanych danych PKB za II. kw. 2009 r. ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU) podniósł we wtorek swoją prognozę PKB dla eurostrefy na lata 2009-10.PKO BP złożył do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z emisją do 300 mln akcji serii D - poinformował bank we wtorkowym komunikacie. Zakończenie konfliktu o przebieg trasy przez Dolinę Rospudy i pierwsze transakcje sprzedaży uprawnień do emisji CO2, to jedne z najistotniejszych wydarzeń w polskiej ekologii i ochronie środowiska w 2009 r. Koniec roku przyniósł zakończoną bez realnych efektów konferencję klimatyczną w Kopenhadze i decyzję ministra środowiska prof. Macieja Nowickiego o odejściu ze stanowiska. PKP Cargo przyjęły program naprawczy, którego realizacja ma przynieść spółce w 2010 roku blisko 40 mln zł zysku - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Apel do premiera o zmianę finansowania przedszkoli


Rzecznik praw dziecka i Związek Nauczycielstwa Polskiego postulują, by przedszkola były finansowane z budżetu państwa i dostępne dla wszystkich dzieci. Spełnienie tego postulatu kosztowałoby ich zdaniem 3 mld zł rocznie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Posłowie przeciwni ograniczeniu reklam piwa w mediach


Sejm nie zgodził się, by reklamy piwa mogły być emitowane w mediach wyłącznie między godz. 23 a 6. Posłowie odrzucili w czwartkowym głosowaniu projekt PiS, który wprowadzał takie rozwiązanie.

Nikkei closes at 15-mth high, buoyed by techs


Japan's Nikkei average hit a 15-month high on Friday, boosted by tech shares such as Advantest Corp that climbed after Intel Corp reported a quarterly profit that beat expectations, underscoring hopes for a 2010 tech sector recovery.

Zmiany w wypłacaniu zaliczek od 2012 roku


Korzystne dla przedsiębiorców zmiany w wypłacaniu zaliczek podatkowych zaczną obowiązywać nie w 2010 r., ale dwa lata później, w 2012 r. - przewiduje rządowa nowelizacja ustaw o CIT i PIT, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiana ma dać przyszłorocznemu budżetowi oszczędności 2 mld zł.

Wielka Brytania: Stopy procentowe mogą wzrosnąć


Gubernator Banku Anglii Marvin King przewiduje, że stopy w Wielkiej Brytanii mogą ponownie wzrastać do "normalnych" wartości.

Dobre dane z USA. Najwyższy wzrost od lat


Gospodarka USA ruszyła z kopyta. PKB wzrósł bardziej, niż przewidywali analitycy. W IV kwartale 2009 roku, dane po rewizji wskazują na wzrost gospodarki o 5,9 procent.

Odbicie po trzech dniach przeceny


Poprawa nastrojów na europejskich giełdach w czwartek wspiera złotego, który po trzech dniach silnej wyprzedaży, próbuje odrabiać straty. O godzinie 11:05 kurs USD/PLN testował poziom 2,8132 zł, tracąc 0,8 gr. Kurs EUR/PLN spadał natomiast o 1,5 gr i testował poziom 4,1414 zł.

Sesja rozczarowała


Wczorajsza sesja mogła rozczarować posiadaczy długich pozycji na warszawskim parkiecie. WIG20 stracił 0,66% i notuje obecnie wartość 2379,48 pkt. Mimo lepszych (do 16) danych makro prestiżowy indeks GPW znajdował się przez większość dnia pod kreską, a sprzedający skutecznie tłumili próby wyjścia kupujących na plus.

Rynki czekają na szczegóły planu


Deklaracje niemieckiego ministra finansów, iż plan dla Grecji powinien zostać uzgodniony przez KE i MFW do niedzieli, a także zapowiedź szefa francuskiej dyplomacji, iż tego dnia zwołane zostanie nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów strefy euro, utwierdziły inwestorów w przekonaniu, iż temat grecki ma szanse się, przynajmniej chwilowo, rozwiązać.

Indeks WIG20 odbił w górę razem z innymi rynkami w czwartek


Indeks WIG20, skupiający największe spółki warszawskiego parkietu, zyskał w czwartek po gwałtownym odbiciu, razem z innymi rynkami giełdowymi.

Przychody PTC stopniały o 6,2 procent


Przychody Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), operatora sieci Era, spadły w pierwszym kwartale 2010 roku o 6,2 proc. do 1,76 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Nie było determinacji sprzedających


Poniedziałkowe przełamanie krótkoterminowej zapory podażowej na WIG-u 20: 2267 - 2273 pkt (zbudowanej na bazie dwóch zniesień Fibonacciego: 78.6% i 88.6%, a także median line) okazało się wiarygodnym sygnałem technicznym, gdyż rzeczywiście doprowadziło wczoraj do ważnej konfrontacji w rejonie: 2303 - 2308 pkt (jak wiadomo koncentrowały się tutaj projekcje potencjalnej formacji ABCD, spełniającej zależność: AB = CD).

Polka krzyżuje plany Niemcom i Rosji


Konsorcjum budujące Gazociąg Północny, którym rurą po dnia Bałtyku ma popłynąć gaz z Rosji do Niemiec, nie ma szans na pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Poland has room for more rate cuts if needed-IMF


Poland's economy is decelerating and further interest rate reductions would probably not put undue pressure on the zloty currency, the International Monetary Fund said on Thursday.

Jacek Kuciński został przewodniczącym rady nadzorczej KGHM


Nowym przewodniczącym rady nadzorczej KGHM Polska Miedź został Jacek Kuciński.

Ożywienie gospodarcze w Japonii ulegnie spowolnieniu


Ożywienie gospodarcze w Japonii ulegnie spowolnieniu po tym, jak gospodarka tego kraju zanotowała w drugim kwartale wzrost o 3,7 proc. - uważają analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg.

74 mln zł na rozbudowę Bydgoskiego Parku Przemysłowego


Zarząd Bydgoskiego Parku Przemysłowego podpisał w poniedziałek kontrakt na rozbudowę swojej infrastruktury technicznej. Powstaną nowe wodociągi i linie energetyczne oraz drogi łączące Park z drogą krajową S-10. Koszt inwestycji to 74 mln zł.

MG: do końca października zakończą się uzgodnienia dot. e-podpisu


Do końca października mają zakończyć się drugie uzgodnienia międzyresortowe dot. projektu nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym. Do końca tego roku projekt ma trafić pod obrady rządu - poinformowało PAP biuro prasowe resortu gospodarki.

Związkowcy czekają na informację co dalej ze stoczniami


Stoczniowcy ze Szczecina czekają na szczegółowe informacje rządu na temat dalszych działań w sprawie zakładów w Gdyni i Szczecinie.

Zapisy na akcje Tauronu złożyło ponad 200 tysięcy inwestorów indywidualnych


Zapisy na akcje Tauronu złożyło ponad 200 tysięcy inwestorów indywidualnych - podało MSP w komunikacie.