Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne chce przenieść się na GPW


Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne, które jest notowane na rynku NewConnect, chce przenieść się na rynek regulowany - wynika z projektów uchwał na WZA, które zwołano na 24 lutego 2010 roku.

Komisja Europejska zgodziła się na udzielenie pomocy poszkodowanym przez powódź rolnikom bez konieczności zaliczenia jej do tzw. pomocy de minimis - poinformowało biuro prasowe ministerstwa rolnictwa. Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie. Dlatego konieczne jest rozwijanie infrastruktury do jej retencjonowania oraz dbanie o jej czystość - uważa dyr. Międzynarodowego Instytutu PAN - Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii prof. Maciej Zalewski. Masz konto w PKO z dostępem przez internet? Uważaj na oszustów, którzy za pomocą programów komputerowych, tzw. trojanów próbują wyłudzić dane dostępowe do kont klientów banku.Dzisiejszą sesję kurs eurodolara rozpoczął w okolicach poziomu 1,4870 i przez większą cześć dnia poruszał się w przedziale wahań 1,4850-1,4900. W dalszym ciągu na dziennym wykresie tej pary walutowej widoczna jest formacja podwójnego szczytu, która sugerować może zakończenie trendu wzrostowego. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo potwierdziło w oficjalnym komunikacie wcześniejsze nieoficjalne doniesienia PAP, że kupiło 10 proc. udziałów w kolejnym złożu gazu w Norwegii. Strategiczne decyzje związane z przygotowaniem Polski do przystąpienia do strefy euro będą w rękach Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Euro - zdecydowała we wtorek Rada Ministrów.

Zmienność kursu złotego w 2010 roku nie będzie tak duża, jak w 2009 roku - ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. - Wierzę, że rynki finansowe są znacznie spokojniejsze niż wcześniej - dodał.

26 listopada odbędą się w Warszawie polsko-rosyjskie negocjacje w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski. Pogłębia się rozwarstwienie w dochodach Polaków. Pensje pracowników najgorzej zarabiających rosły przez ostatnie lata zdecydowanie wolniej, niż zarobki najlepiej opłacanych pracowników (o jedną trzecią szybciej). Owoce wzrostu gospodarczego z mijającej dekady nie są więc konsumowane proporcjonalnie - akcentuje "Puls Biznesu".

Kryzys w Grecji pokazuje, że nie należało jeszcze wprowadzać w UE wspólnej waluty - uważa publicysta "New York Timesa" i laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Paul Krugman Niewielki spadek indeksów na Wall Street pod koniec poniedziałkowej sesji jedynie przez chwilę wywarł negatywny wpływ na nastroje europejskich inwestorów. Szybko uznali, że nie ma się czego obawiać i z coraz większą chęcią kupowali akcje, powodując zwyżkę giełdowych wskaźników. Polska, Luksemburg i Niemcy najlepiej radzą sobie w przeciwdziałaniu tendencji do spadku zatrudnienia, widocznej w całej Unii Europejskiej. Od początku kryzysu w UE zlikwidowano ponad 4 mln miejsc pracy, głównie zatrudnionych w przemyśle mężczyzn i pracowników niskokwalifikowanych.Wczorajsze wie.ci z rynku nieruchomo.ci przebudzi.y ze snu poda.. Mimo zielonego rozpocz.cia dnia notowa., WIG20 zako.czy. dzie. na -2.34% minusie, i obecnie notuje warto.. 2370.07 pkt. Polska jest wiarygodnym partnerem w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw Europy 2012, a wszystkie kluczowe dla powodzenia projektu przedsięwzięcia są realizowane w terminie - zapewnił minister sportu Adam Giersz po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentami miast-gospodarzy EURO 2012. Weekendowe decyzje ministrów finansów państw Unii Europejskiej spowodowały euforię na rynku, jednak jak widać optymistyczne nastroje szybko opadły. Kurs EUR/USD dotarł wczoraj ponad poziom 1.3 i tu wzrosty się skończyły, a inicjatywę przejęła strona podażowa - główna para walutowa szybko zaczęła przesuwać się w dół.

Fatalny czwartek dla rynków


Złoty stracił dzisiaj dość sporo. Poza pogarszającymi się nastrojami na giełdach i związaną z tym redukcją pozycji opartych o carry-trade (co siłą rzeczy wpływało też na umacnianie się amerykańskiego dolara względem głównych walut) pewien wpływ miały też obawy, iż niektóre kraje emerging-markets mogą zdecydować się na wprowadzenie ograniczeń dla zagranicznych inwestorów, aby tym samym nie dopuścić do nadmiernego umocnienia się lokalnych walut, co ich zdaniem mogłoby ujemnie wpłynąć na eksport i tym samym kondycję tamtejszych gospodarek.

Szykuj się na uwolnienie cen prądu


Uwolnienie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od początku 2010 roku jest możliwe, konieczne jest jednak przyjęcie przepisów służących ochronie najbiedniejszych - poinformował szef Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki, Henryk Majchrzak.

"Oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w Polsce przedwczesne"


Złagodzenie inflacji w Polsce i kruche ożywienie gospodarcze powodują, że oczekiwania na podwyżki stop procentowych w dalszej części roku są przedwczesne i ryzykowne, powiedział w poniedziałek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Andrzej Kaźmierczak.

Przeciek z Polski do KGB


Z Polski do białoruskiego KGB wyciekły setki danych o transakcjach obywateli Białorusi w naszym kraju - donosi "Gazeta Wyborcza".

Załoga za przeniesieniem produkcji pandy z Polski


Zdecydowane "tak" - oto jeszcze nieoficjalny wynik referendum przeprowadzonego w fabryce Fiata pod Neapolem. Załoga popiera podpisane przez cztery związki zawodowe porozumienie z koncernem o przeniesieniu z Polski do Włoch produkcji modelu panda.

Lokalne rynki straciły mniej


Przeciętnego mieszkańca dużego miasta szokować mogą ceny nieruchomości w mniejszych miejscowościach. Ceny mieszkań rzadko przekraczają 3 tys. zł za mkw., a ceny zdecydowanej większości działek są poniżej 100 zł za metr. Nie brakuje okazji, czyli nieruchomości odbiegających od średnich cen nabytku. Takie oferty najczęściej bardzo szybko znikają.

IMF: Nations With Low Employment, Output Still Need Stimulus


With unemployment in advanced economies expected to remain around 9% through next year, the International Monetary Fund said Wednesday that some countries continue to need stimulus and more targeted measures to create jobs. *

Blogerzy nadal wolni


- Blogi internetowe nie będą traktowane jako publikacje prasowe, co jednoznacznie przekreśla kwestie ich rejestracji - to najważniejsza poprawka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do nowej ustawy o prawie prasowym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Grad: zabiegaliśmy o inwestorów, którzy będą budować statki


Minister skarbu Aleksander Grad powiedział PAP w niedzielę, że prawdą jest, iż resort skarbu zabiegał o inwestorów, którzy chcieliby budować statki w sprzedanych stoczniach w Gdyni i Szczecinie. Dodał, że katarski inwestor publicznie to deklarował jeszcze w 2008 roku. Podkreślił, że absurdem jest nazywanie manipulacją jego pytania do Agencji Rozwoju Przemysłu o prawną możliwość przerwania przetargu.

Banki pozbywają się złych kredytów


Ruszyła sprzedaż niespłaconych kredytów, których pozbywają się banki - informuje ".Parkiet"

Pierwsze odreagowanie


Ostatnie dni poprzedniego tygodnia, przyniosy odreagowanie na rynku euro. Wsplna waluta zyskiwaa wzgldem dolara, jak te wobec pozostaych konkurentw. Nieznacznie gorzej wypada na tym tle funt brytyjski i frank szwajcarski.

MSP: PGNiG otworzyło przedstawicielstwo w Egipcie


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otworzyło swoje przedstawicielstwo w Egipcie - poinformował w środę resort skarbu. Delegacja MSP ma zaprezentować tam również ofertę prywatyzacyjną spółek Skarbu Państwa.

Call2Action zadebiutuje 25 sierpnia na NC


Call2Action, oferująca sprzedaż powierzchni reklamowych na własnych nośnikach multimedialnych, zadebiutuje we wtorek 25 sierpnia na rynku NewConnect. Do końca roku spółka chce pozyskać z prywatnej emisji 4 mln zł - podała Call2Action w komunikacie prasowym.

Bezrobocie już będzie spadać


Ministerstwo pracy prognozuje spadek bezrobocia w II kwartale. Jak ocenia wiceminister pracy Czesława Ostrowska, najgorsze na rynku pracy mamy już za sobą. Jej zdaniem, w marcu stopa bezrobocia wyniesie około 13 proc., podobnie jak w lutym. Minister Ostrowska prognozuje, że od kwietnia nie będzie przybywać osób bez pracy.

Kolejny dzień dla dolara


Kolejny dzień należał do dolara. Amerykańska waluta zyskiwała wczoraj na całym rynku. Inwestorzy zaniepokojeni są możliwym spowolnieniem w Chinach. Tymczasem euro traciło wczoraj wraz z kolejnymi obawami o stan greckiej gospodarki.

Twarde lądowanie na bruku


450 osób straci pracę w zakładach PZL Świdnik. Wymówienia otrzymają jeszcze w czerwcu. Zakłady od niedawna są własnością włosko-brytyjskiego koncern AgustaWestland.

J&S rozważa kroki prawne ws. odsetek od kary


J&S Energy uważa, że powinna dostać odsetki od 454 mln zł kary, którą niedawno zwróciła jej Agencja Rezerw Materiałowych. Chodzi o ponad 70 mln zł. ARM twierdzi, że nie ma do tego podstaw. Spółka rozważa więc podjęcie kroków prawnych - poinformował Janusz Leszczyński z biura prasowego firmy J&S Energy.

Szczodra firma, czyli prezenty w koszty?


Czy przedsiębiorca, który rozdaje klientom prezenty reklamowe, może zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów? 6 października br. w interpretacji indywidualnej wypowiedział się na ten temat Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sprawa o sygn. IPPB5/423-432/09-6/JC).

Dalsze umocnienie dolara na rynkach światowych


Permanentny brak jasnego stanowiska wobec pomocy dla Grecji, zaskakująco dobre dane z Kanady nt. inflacji i sprzedaży detalicznej, a także spekulacje, jakoby FED mógł zdecydować się na podwyżkę stopy dyskontowej w najbliższym czasie, były głównymi warunkującymi zachowanie się walut podczas piątkowej sesji.

Miliardy za koszenie trawy


Na polskich autostradach znowu będzie można dobrze zarobić. Jak informuje "Puls Biznesu", Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje program o roboczej nazwie "utrzymaj standard". Przewiduje on outsourcing usług utrzymujących drogi.