Polska stara się o nowe limity Co2 dla przemysłu


Rząd będzie negocjował z Komisją Europejską zwiększenie puli uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 - ustaliła "Rzeczpospolita".

Barack Obama's leadership of the Gulf of Mexico oil spill faces key tests this week as the U.S. president gives his first national address on the disaster and meets top BP executives for the first time. Japan's Nikkei average fell 0.3 percent on Tuesday, with profit-taking in recent gainers such as Canon Inc weighing on the index in the wake of its rise to a seven-week high the previous day. Niewykluczone, że Polska nie zapewni odpowiedniej bazy hotelowej dla kibiców podczas Euro 2012. Specjaliści z Instytutu Turystyki z obawą patrzą na sytuację, w jakiej znalazł się rynek hotelarski w Polsce i bez entuzjazmu oceniają nasze możliwości noclegowe podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.Stabilność wspólnej waluty europejskiej jest także w interesie Wielkiej Brytanii, mimo że nie zamierza ona przyjąć euro - oświadczył w piątek w Berlinie nowy brytyjski premier David Cameron. Po odbiciu od dołka w okolicach 1.1880 para EUR/USD utworzyła konsolidację w przedziale 1.19 - 1.20 i w nim pozostawała do wtorkowego popołudnia. Poranek przyniósł nam dzisiaj kontynuację odreagowania po optymistycznej wypowiedzi szefa FEDu na temat sytuacji finansowej Węgier i w efekcie kurs ukształtował lokalne maksimum na wysokości 1.1980. Kotwica dla wydatków państwa mogłaby przyczynić się do uzdrowienia złego stanu finansów publicznych - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

- Pomimo klęski powodzi, która dotknęła Polskę stopa bezrobocia w maju powinna obniżyć się z 12,3 proc. szacowanych przez resort pracy w kwietniu - poinformowała PAP Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej. Resort pracy przygotował szereg instrumentów wsparcia rynku pracy związanych z powodzią.

Nowy rok nie odwrócił tendencji: sprzedaż gazet ogólnopolskich wciąż spada. W styczniu 2010 roku znów najwięcej czytelników straciła "Gazeta Wyborcza" - wynika z najnowszych danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, cytowanych przez wirtualnemedia.pl. Profesor Leszek Balcerowicz został nowym prezesem stowarzyszenia ekonomistów International Atlantic Economic Society (IAES) - poinformowała w środę fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, której Balcerowicz jest przewodniczącym.

Polska jest wiarygodnym partnerem w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw Europy 2012, a wszystkie kluczowe dla powodzenia projektu przedsięwzięcia są realizowane w terminie - zapewnił minister sportu Adam Giersz po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentami miast-gospodarzy EURO 2012. Reklamy banków pozwalają na odrobinę optymizmu i nadzieję na odwilż na rynku kredytów inwestycyjnych. To dobry prognostyk dla firm, które chciałyby zwiększyć swój potencjał. Kredyty inwestycyjne pozwalają na wzrost wartości aktywów, przy jednoczesnym obniżeniu wysokość zobowiązań podatkowych, ze względu na możliwość zaliczenia odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodu, co zmniejsza podstawy opodatkowania. Ujawnione w weekend szacunki przyszłorocznego deficytu budżetowego (52,2 mld zł wobec 27,2 mld zł w 2009 roku), jakkolwiek wywołały dużo emocji wśród ekonomistów i polityków, nie zrobiły większego wrażenia na inwestorach.Ustawa antynikotynowa jeszcze nie weszła w życie, a właściciele klubów już kombinują, jak obejść nowe prawo. Jak się okazuje, luk w prawie nie brakuje. Czy czeka nas wysyp "Klubów palacza" i miejsc spotkań "Konesera tytoniowego"? Parlament Grecji przyjął budzący znaczne społeczne kontrowersje pakiet oszczędności budżetowych, który ma uratować kraj przed niewypłacalnością. Uchwalenie pakietu stanowi warunek otrzymania przez Ateny pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego i państw strefy euro w łącznej kwocie 110 mld euro. Polskie gazety nie potrafią odwrócić wielomiesięcznej tendencji: luty był kolejnym miesiącem, gdy ich sprzedaż spadała. Najbardziej straciła "Gazeta Wyborcza" - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, cytowanych przez Presserwis.

Indeks PMI composite w strefie euro bez zmian


Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2010 r. 53,7 pkt wobec również 53,7 pkt w styczniu - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych.

GBP/USD - wykres dzienny


(Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; formacje cenowe - kolor biały; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

Sygnity do '12 chce osiągnąć 5-7 proc. rentowności EBIT i 650-700 mln zł przychodów


Zarząd Sygnity szacuje osiągnięcie przez grupę kapitałową Sygnity do 2012 roku 5-7 proc. rentowności EBIT i zwiększenie przychodów do 650-700 mln zł - poinformowało Sygnity w komunikacie.

Skarb państwa liczy na lepsze oferty na resztówki


Jest duże zainteresowanie resztówkami akcji Mondi oraz Cersanitu należącymi do MSP, jednak składane oferty nie są satysfakcjonujące. MSP liczy także na lepsze oferty na resztówki Banku BPH i Banku Handlowego - poinformował dziennikarzy Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu.

Kryzys w Grecji - komisarz UE ds. finansów jedzie do Aten


Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn zapowiedział w czwartek, że w przyszłym tygodniu jedzie do Aten, by rozmawiać o tym, co pogrążona w długach Grecja może jeszcze zrobić na rzecz zapewnienia stabilności strefy euro.

DnB NORD chce udzielić ponad 0,5 mld zł kredytów


DnB NORD Polska chce w przyszłym roku pozyskać ponad 200 nowych klientów korporacyjnych i udzielić ponad 0,5 mld zł nowych kredytów w tym segmencie - podał bank w komunikacie prasowym.

Komercyjne stwierdzanie zgonu


Od 1 lutego stwierdzanie zgonów jest traktowane jako usługa komercyjna. Dlatego krakowskie Pogotowie Ratunkowe będzie wystawiać policji rachunki za wezwania do stwierdzenia zgonów - informuje "Dziennik Polski".

Projekt PO: W razie śmierci prezesa NBP obowiązki przejmuje wiceprezes


W razie śmierci prezesa NBP jego obowiązki przejmuje pierwszy wiceprezes; pełni je do czasu wyboru nowego prezesa - takie rozwiązanie przewiduje przygotowany przez PO i złożony w Sejmie projekt noweli ustawy o Narodowym Banku Polskim.

PGNiG potwierdza zakup w Norwegii


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo potwierdziło w oficjalnym komunikacie wcześniejsze nieoficjalne doniesienia PAP, że kupiło 10 proc. udziałów w kolejnym złożu gazu w Norwegii.

NFZ: nie będzie dodatkowych pieniędzy na kontrakty ze szpitalami


Dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia nie zaproponują szpitalom dodatkowych pieniędzy na realizację świadczeń medycznych w 2010 r. - oświadczył w środę prezes NFZ Jacek Paszkiewicz po posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Przywódcy państw regionu Azji i Pacyfiku przestrzegają przed protekcjonizmem


W sobotę Felipe Calderon, prezydent Meksyku, powiedział, że protekcjonizm handlowy stanowi największe zagrożenie dla globalnego ożywienia gospodarczego. Calderon wskazał również na Stany Zjednoczone jako kraj podążający ścieżką „wiodąca w przeciwnym kierunku niż wolny handel

USA: Sowita porcja wyników kwartalnych


Podczas wczorajszej sesji amerykańscy inwestorzy otrzymali sowitą porcję wyników kwartalnych tamtejszych spółek. Konkluzje z nich płynące okazały się brzemienne w skutkach dla strony popytowej, która dzięki nim zdołała się podnieść po morderczej końcówce środowej sesji.

Kontrakty na europejskie indeksy i akcje w Azji rosną


Kontrakty na indeksy europejskie rosły rano, po tym jak we wtorek indeks Stoxx Europe 600 zniwelował tegoroczne straty. Akcje w Azji wzrosły w środę do najwyższego poziomu od czterech tygodni, ale kontrakty na indeksy amerykańskie spadały.

Nowa Gala może wkrótce podpisać list intencyjny ws. przejęcia zagranicznej spółki


Ceramika Nowa Gala może wkrótce podpisać list intencyjny w sprawie przejęcia większościowego pakietu zagranicznej spółki, zakończyła pierwszy etap negocjacji - podała spółka w komunikacie.

Rządowy pomysł dla OFE negatywny dla złotego i długu


Rentowności na rynku obligacji pomimo silniejszego złotego nie spadały. Rządowy pomysł odnośnie do zmiany wysokości składek przekazywanych do OFE może mieć negatywny wpływ na notowania złotego i rynek obligacji.

Davos: podatnik nie będzie ratował banków


Nie będzie już więcej ratowania upadających banków z kieszeni podatnika? Uczestnicy zakończonego w niedzielę Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, poparli projekt nałożenia na instytucje finansowe specjalnego podatku. Opłata ta umożliwi udzielanie pomocy zagrożonym bankom w przypadku kolejnego kryzysu finansowego.

Dobry sposób na tańszą energię?


Od 2010 roku rodziny i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na dofinansowanie kredytu wziętego na zakup kolektorów słonecznych do ogrzewania wody - zapowiedział prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jan Rączka.

Czy funt tworzy formację?


Największy wpływ na piątkowy handel miały zapowiedzi administracji Obamy, związane ze zmianami w systemie bankowym. Inwestorzy zaniepokojeni są też widmem spowolnienia gospodarczego w Chinach. Cały tydzień zakończył się jednak na korzyść dolara.

DI BRE podwyższył cenę Komputronika


Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 8 grudnia podwyższyli cenę docelową akcji Komputronika do 11,56 zł z 10,48 zł, podtrzymując rekomendację "trzymaj".

PKP: przetargi na projekty czterech wrocławskich dworców


PKP S.A. ogłosiły przetargi na wykonanie dokumentacji projektowej, budowlanej i wykonawczej dla czterech wrocławskich dworców: Mikołajów, Pracze, Kuźniki i Leśnica - poinformowała w poniedziałek spółka. Przebudowa dworców jest planowana na lata 2010-2011 i będzie kosztować około 8 mln zł.