Metodologia foresightu technologicznego przemysłu


W dniu 30 lipca 2007 r. Rada Ministrów przyjęła dokument Koncepcja horyzontalnej polityki przemysłowej w Polsce (dalej: Koncepcja HPP) przedstawiający nowe założenia polityki przemysłowej, której celem jest bardziej efektywne wspieranie rozwoju i wzrostu gospodarczego w przemyśle. Koncepcja HPP zakłada opracowanie przez Ministerstwo Gospodarki m.in. foresightu technologicznego całego przemysłu.

PGNiG zawarło porozumienie z Gazpromem w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski i przedłużenia Kontraktu Jamalskiego do roku 2037 - poinformowało PGNiG w komunikacie.


Szwajcarska Mercuria Energy będzie nadal dostarczać ropę Orlenowi i przez trzy lata zarobi na tym 8 mld dol. Opancerzonymi pojazdami zbudowanymi przez tę prywatną firmę jeździ już polska żandarmeria i wojsko irackie - pisze "Rzeczpospolita". Do dokonania wielkiej wymiany wozów patrolowych w siłach zbrojnych Indii Hindusi potrzebują 8 tys. lekko opancerzonych samochodów. Ponad 80 tysięcy odbiorców z północnej części woj. śląskiego pozostawało w niedzielę rano bez energii. Awarie, które wciąż powstawały od nocy z piątku na sobotę, dotknęły już mieszkańców okolic m.in. Częstochowy, Kłobucka, Myszkowa, Lublińca, Tarnowskich Gór i Zawiercia.

W 2009 roku banki poczuły w pełni efekty kryzysu, a co za tym idzie ucierpieli też ich klienci. To był trudny rok dla kredytobiorców.

Koło Naukowe Logistyki i Transportu zaprasza na IV Ogólnopolskie Sympozjum Logistyczno- Transportowe „Sea Point 2010”. Odbędzie się ono w dniach 6-8 maja 2010 roku na Akademii ... Dzisiaj w „tłusty czwartek” w hotelu Jan III Sobieski w Warszawie odbywa się Gala Finałowa IV edycji konkursu na Najlepszy Kalendarz Roku Branży TSL. Na Galę ...

Organizacje kobiece są oburzone propozycjami Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" w sprawie zmian dotyczących przyznawania "wdowich" rent. Uważają, że jest to szukanie oszczędności kosztem biedniejszych kobiet - wynika z przysłanego do PAP oświadczenia podpisanego przez kilkanaście organizacji kobiecych. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w czwartek w Mińsku, że jego kraj jest gotów współpracować z Białorusią w dziedzinie dostaw ropy naftowej z Wenezueli - podała agencja Interfax-Ukraina. Dotąd tylko USA i Japonia mogły się poszczycić produkcją ponad 10 mln samochodów w ciągu roku. We wtorek dołączyły do nich Chiny.Polska i kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia są niezadowolone ze zgody Szwecji i Finlandii na ułożenie Gazociągu Północnego (Nord Stream) z Rosji do Niemiec. Z takiej decyzji krajów, przez które przebiegać ma rura, cieszą się natomiast Niemcy. 8 stycznia 2009 r. Kanada opublikowała wyniki przeglądowego postępowania antydumpingowego przeciwko przywozowi z UE blach ze stali węglowej i stopowej walcowanych na gorąco (hot rolled carbon steel plate and high strength low alloy steel plate). Miasto ma poważne problemy finansowe. Magistrat chce pilnie wypuścić obligacje na 160 mln zł, gdyż nie ma czym płacić m.in. wykonawcom inwestycji. We wtorek rano prezydent Andrzej Kosztowniak spotkał się w tej sprawie z kilkoma radnymi opozycji

Złoty umocnił się pod koniec dnia razem z osłabiającym się dolarem na świecie


Jak poinformował portal onet.pl, brytyjski rząd udzielił w dniu 15 lutego br. spółce Gateway Storage Company licencji na budowę sieci magazynów gazu ziemnego.

Belvedere chce sprzedać 850 tys. kartonów wódki Sobieski w USA w 2010 r.


Cesarzowa Ku swojemu ogromnemu zaskoczeniu odczujesz niezwykły przypływ energii, organizm będzie pracował na najwyższych obrotach. Wykorzystaj sprzyjający ci klimat dla tego, co od dawna było twoim marzeniem - zaplanuj szalony wyjazd, albo randkę z kimś, kogo znasz tylko ze słyszenia. Nowości ci sprzyjają. horoskop.wp.pl

Pinezki kreślarskie (wire nails) - Indonezja - nałożenie ostatecznych ceł ochronnych przed nadmiernym importem m.inn.z UE


12 października 2009 r. Indonezja notyfikowała do WTO nałożenie ostatecznych ceł ochronnych przed nadmiernym importem pinezek kreślarskich (wire nails) pochodzących m.inn.z UE.

Pierwszy w Polsce bankomat biometryczny! Klienci wypłacą kasę bez PIN-u


Bank Polskiej Spółdzielczości będzie pierwszym w Polsce, w którym na stałe zostanie zamontowany bankomat wykorzystujący hipernowoczesną technologię biometryczną. Transakcje będzie można zatwierdzać przykładając palec do czytnika, zamiast wklepywać PIN

Wojas otrzymał dofinansowanie z PARP w wysokości 12,02 mln zł


Ministerstwo Finansów szacuje inflację w marcu 2010 roku na poziomie 2,6 proc., licząc rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spodziewa się wzrostu cen o 0,4 proc. - podał resort finansów w czwartek w komunikacie.

Półmilionowy egzemplarz fiata 500 z fabryki w Tychach


Półmilionowy egzemplarz fiata 500 zjechał z taśmy produkcyjnej w fabryce tego koncernu w Tychach - podał w poniedziałek Fiat Auto Poland (FAP). Produkcję tego modelu rozpoczęto tam w połowie 2007 r.

Cięcia wydatków: Grecja powinna się uczyć od Litwy


Pensje budżetówki zmniejszone o 30 proc., a emerytury o 11 proc. W tym samym czasie wzrost VAT i podatków dla firm. Grecja mogłaby się uczyć od Litwy oszczędności - pisze New York Times

"Puls Biznesu": rolnicza agencja może się nie zatankować


To może być dla firm paliwowych niezła gratka. W połowie maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła przetarg na dostawy paliw. Niestety, nikt nie spełnia wymogów przetargowych - zauważa "Puls Biznesu".

"DGP:Ciąg dalszy awantury RPP i NBP


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że firma Alpine Bau chce unieważnienia przetargu na wybór wykonawcy ok. 18-km odcinka autostrady A1 od Świerklan do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Został on ogłoszony na początku kwietnia.

RPP pozostawiła stopy proc. bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami


Z końcem roku z Microsoftu odchodzi Chris Liddell, szef finansowy koncernu. Zapowiada, że czeka nań poważniejsze stanowisko w innej spółce

PE zatwierdził zmiany w systemie oznaczania efektywności energetycznej produktów.


W środę Parlament Europejski zatwierdził nowelizację przepisów dotyczących systemu oznaczania efektywności energetycznej produktów

Branża reklamowa przestała wybrzydzać. Fryzjer równie ważny jak koncern


Po latach ścigania się o budżety dużych koncernów branża reklamowa coraz niżej schyla się po pieniądze małych firm. Armia fryzjerów i ślusarzy w internecie staje się równie ważna jak koncerny L'Oréal czy Pepsi.

"GP": Im droższe auto firmowe, tym wyższy podatek


Już od przyszłego roku pracownik, który używa firmowego samochodu do celów prywatnych, zapłaci PIT, zapowiada "Gazeta Prawna". Taką zmianę chce wprowadzić resort finansów do ustaw o PIT i CIT.

Spółka Andropol sprzedała udziały w elektrociepłowni w Andrychowie


Spółka włókiennicza Andropol z Andrychowa sprzedała warszawskiej firmie BD-2 swoje udziały w andrychowskiej elektrociepłowni. W ręce inwestora przeszedł pakiet 67,4 procent akcji - poinformowała rzecznik Andropolu Marzena Szwaczko.

Rada Polityki Pieniężnej bez kompromisu w sprawie podziału zysku NBP


We wtorek późnym wieczorem zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej poświęcone podziałowi pieniędzy wypracowanych przez NBP w 2009 r. Choć trwało ono dziesięć godzin, nie udało się znaleźć kompromisu. Po godzinie 20. Rada przedstawiła propozycję porozumienia, zarząd zebrał się i nad nią debatował - ale ostatecznie dyskusję o zysku przeniesiono na przyszły tydzień.

MFW będzie bacznie obserwował pięć najbogatszych gospodarek


W mieście Protiwno w Obwodzie Moskiewskim (Rosja) zatrzymano bandę młodych neonazistów, którzy chcąc koniecznie dostać się do organizacji walczącej przeciwko nielegalnej emigracji, napadali na obcokrajowców o wyglądzie niesłowiańskim. Młodzi ludzie egzamin zdali i zostali przyjęci - czytamy w serwisie newsru.com.

PAP i Polskapresse zawarły ugodę


Polska Agencja Prasowa i Polskapresse (wydawca m.in. grupy dzienników ukazujących się pod marką Polska) kończą spór sądowy.

Spółdzielnia inwalidów blokuje budowę wiaduktu


Budowa nowego wiaduktu na lotnisko może utknąć na wiele miesięcy. Inwestycję pogrąża coraz większy konflikt między ratuszem i spółdzielnią inwalidów, której fragment działki potrzebny jest pod nową ulicę.

Z policyjnych statystyk


Nietrzeźwi kierujący Jak w każdy poniedziałek lubelska policja podsumowuje wydarzenia minionej doby na drogach. Tym razem promilowym rekordzistą okazał się 38 letni elektromechanik z Poniatowej, którego ...

DI BRE rekomenduje 'redukuj' dla Comarch, wycena 93,1 zł


Wreszcie rodzice nie będą musieli przynosić niemowlę do urzędu, żeby wyrobić mu paszport.